Nyheter
-
2026-09-08
Musikglädje på läger i Nairobi
För två år sen besökte Annmari Wangin, lärare i metodik, handledning, brasslek, brasstudio och blåsorkestermetodik vid Musikhögskolan Ingesund, ungdomscentret Pendo Amani i förorten Juja i utkanten av Nairobi, Kenya, för att undervisa och musicera med spelande barn och ungdomar. Under sommaren återvände hon tillsammans med en student vid Ingesund. De besökte och inledde ett samarbete med Kenyatta University’s musikutbildning i Nairobi. De gästade också ett läger med estetiska aktiviteter vid ungdomscentret Pendo Amani. Resan gjordes med flertalet stipendium och i samarbete med Kenyaföreningen.
Pendo Amani tar hand om 4800 barn och unga varje år i olika fritidssysselsättningar som fotboll, handboll, dans, musikproduktion, musik med mera. För första gången i Pendo Amanis historia har de i sommar haft läger där 58 elever deltog i orkesterspel och dans. Ungdomarna kördes i bussar till en skola i Nairobi, där de har bott, ätit, spelat och dansat, vilket varit en stor upplevelse för många.
-
2026-09-08
Psykologin behövs när samhället ska ställa om
Hur kan vi som människor och samhälle möta klimatkrisen och andra globala utmaningar? En ny rapport presenterar forskningsbaserade perspektiv på hur samhället kan möta dessa utmaningar och lyfter psykologins betydelse för att förstå människors beteenden, drivkrafter och möjligheter till förändring.
Mattias Johansson, lektor i psykologi och programledare för masterprogrammet i psykologi med inriktning framtid och global överlevnad vid Karlstads universitet, är en av författarna bakom rapporten som ges ut av den ideella organisationen Researchers’ Desk.
-
2026-09-02
Kongress med pianot i fokus
18–20 september 2026 träffas medlemmar i EPTA Sweden, European Piano Teachers Association, samt medlemmar inom SPTF, Svenska pianoteknikerförbundet, på Musikhögskolan Ingesund för att ta del av intressanta föreläsningar, masterclasses och konserter, samtidigt som de träffar kollegor och umgås.
Den årliga kongressen är denna gång ett samarrangemang med SPTF (Svenska pianoteknikerförbundet) med speciellt fokus på pianot med historiska instrument och nutida pianofabrikanter.
Kongressen pågår i tre dagar. Under fredagen står SPTF för programmet, lördagen arrangeras gemensamt och söndagen av EPTA. Medlemmar från båda förbunden är varmt välkomna under alla tre dagarna.
-
2026-09-02
Internationell kammarmusiker ny adjungerad professor
Fredrik Sjølin är uppvuxen i Trondheim och är i dag en av Skandinaviens mest efterfrågade cellister och kammarmusiker i sin generation. Fredrik har varit verksam i Den Danske Strygekvartet i 20-talet år, vilket fortfarande utgör huvuddelen av hans yrkesverksamhet. Kvartetten är också knuten som quartet in residence vid Det Kongelige Danske Musikkonservatorium i Köpenhamn, där Fredrik sedan 2021 undervisar i både cello och kammarmusik. Från höstterminen 2026 och två år framåt är han också adjungerad professor, finansierad av Wettergrenstiftelsen, vid Musikhögskolan Ingesund.
Kvartetten Den Danske Strygekvartet bedriver en omfattande turnéverksamhet med omkring 100 konserter per år, gör regelbundna skivinspelningar på ECM Records och undervisar ofta som gästande lärare runt om i världen.
Vad ser du mest fram emot under ditt år som adjungerad professor vid Musikhögskolan Ingesund/Karlstads universitet?
-
2026-08-25
Innovatörer från Karlstads universitet prisas
Nu står det klart vilka innovatörer som får representera Värmland i den nationella prisutdelningen av SKAPA-priset i Stockholm i november. Birgitta Persdotter, forskare inom socialt arbete och skapare av Vaves®, har utsetts till vinnare av SKAPA-priset Värmland 2026. Amal Nammouchi, tidigare doktorand vid Karlstads universitet och grundare av Wattzo, tilldelas SKAPA-talang Värmland 2026.
SKAPA-priset är Sveriges största innovationspris och uppmärksammar innovatörer som utvecklar nya lösningar med potential att skapa samhällsnytta, hållbar utveckling och framtida tillväxt.
Vaves® är en forskningsbaserad metod och digital plattform som stärker socialtjänstens möjligheter till systematisk uppföljning, analys och kunskapsutveckling genom samverkan mellan kommuner och akademi. För Birgitta Persdotter är utmärkelsen ett viktigt erkännande för det fortsatta arbetet:
-
2026-08-24
Så uppstår värde i våra vardagliga val
Vad är det som gör att något känns värdefullt för oss och hur påverkar det våra val och vanor i vardagen? Det är frågor som Sture Nöjd undersöker i sin licentiatuppsats “Understanding value in service as a psychological process – a consumer perspective”.
I sin licentiatuppsats visar Sture Nöjd hur upplevelsen av värde styr våra beteenden – från shopping i butik till vardagliga vanor.
– Värde är inte bara något som finns i en produkt eller i en tjänst, utan något vi själva skapar i våra tankar, känslor och beteenden – en psykologisk process, säger Sture Nöjd.
Värde formas i vardagen
Sture Nöjd har studerat hur människor upplever värde i tjänster, bland annat i fysisk handel. Resultaten visar att värde skapas i ett samspel mellan flera faktorer – som mål, relationer och upplevelser.