Nyheter
-
2026-05-29
Alumn och lärare vid Ingesund listad av Forbes
Vi kan stolta berätta att konsertpianisten Aristo Sham, från Hongkong, alumn och lärare vid Musikhögskolan Ingesund har blivit listad på Forbes prestigefulla lista 30 Under 30 - Asia - The Arts 2026. Urvalet för listan är baserat på prestationer, påverkan eller framgång och görs av Forbes redaktion och experter. Att finnas med på listan är ett kvalitetsbevis och erkännande internationellt.
– Att bli utvald till Forbes “30 under 30 Asia” är en enorm internationell bekräftelse och något mycket ovanligt inom den klassiska musikvärlden, säger Julia Mustonen Dahlkvist, som undervisat Aristo Sham under hans tid som student på Musikhögskolan Ingesund. Det betyder att Aristo redan i ung ålder ses som en av de mest inflytelserika och inspirerande personerna inom sitt fält. För mig känns det också väldigt personligt. I många år, ända sen 2017 arbetade vi tillsammans intensivt inför många stora tävlingar och konserter, med Aristos Cliburn-seger som ett fantastiskt slutmål.
-
2026-05-21
Socionomprogrammet håller hög kvalitet
Socionomprogrammet vid Karlstads universitet håller hög kvalitet. Det visar Universitetskanslersämbetets (UKÄ:s) nationella utvärdering av landets samtliga 19 utbildningar som leder till socionomexamen.
Enligt bedömargruppen är utbildningen väl utformad och vilar på en adekvat vetenskaplig och professionsrelaterad grund. Utbildningen har också en tydlig progression.
– Det är mycket glädjande att UKÄ bedömer att vårt arbete med socionomprogrammet och utbildningen av framtida socionomer håller hög kvalitet, säger programledare Jenny Höglund, lektor i socialt arbete.
Bland de styrkor som lyfts fram är utbildningens starka koppling till yrkeslivet och samarbetet med verksamhetsfältet, innovativa läraktiviteter och lärosätets kontinuerliga utvecklingsarbete.
-
2026-05-20
Ny doktorand lovordar sångsamling på förskolan
Under försommaren välkomnar Musikhögskolan Ingesund en ny doktorand i musikpedagogik. Hon heter Stina Wennberg och brinner för musik i förskolan, ett ämne som hennes avhandling kommer att handla om, med fokus på det musikaliska i sångsamlingen.
Kan du berätta om din bakgrund och din utbildning?
-
2026-05-12
Ny forskning förklarar vad en ”tröskelpunkt” egentligen är
Vad menar forskare egentligen när de pratar om så kallade ”tipping points” eller tröskelpunkter? Och varför spelar de en så viktig roll i klimatfrågan?
Det undersöks i en ny vetenskaplig studie där klimatforskaren Avit Bhowmik, lektor i risk- och miljöstudier vid Karlstads universitet medverkar. Studien vill reda ut den växande förvirringen kring begreppet, som ofta används för att beskriva plötsliga och svårstoppade förändringar i komplexa system, exempelvis klimatet, ekosystem eller samhällen.
– Begreppet används allt oftare, men det är inte alltid tydligt definierat. Det kan göra det svårare att upptäcka och hantera verkliga systemrisker, säger Avit Bhowmik.
Tre saker som kännetecknar en tröskelpunkt
-
2026-04-24
Är programmering ett bra verktyg i matematik för gymnasister?
Hur kan matematiklärare på gymnasiet använda programmering i undervisningen på ett bra sätt? Och hur kan användningen av programmering utveckla elevers matematiska förståelse? Det har Andreas Borg, doktor i pedagogiskt arbete vid Karlstads universitet kikat närmare på.
Syftet med den här avhandlingen är att undersöka hur lärandeaktiviteter kan utformas för att integrera programmering i matematikundervisningen på ett bra sätt och hur gymnasieelevers användning av programmering påverkar deras matematiska förståelse.
Avhandlingen består av två studier. Den första handlar om elever som löser matematiska problem där programmering behövs. Den andra undersöker hur en lärare utformar programmeringsuppgifter för numeriska beräkningar och hur dessa uppgifter påverkar elevernas förståelse av matematiska begrepp.
-
2026-04-22
Birgitta Persdotter till Socialstyrelsens styrelse
Socialstyrelsen är en central myndighet i genomförandet av regeringens politik på flera områden. Regeringen har utsett Birgitta Persdotter, docent i socialt arbete, till ny ledamot i myndighetens styrelse.
Socialstyrelsen verkar för god hälsa och social välfärd samt omsorg och vård av hög kvalitet på lika villkor för hela befolkningen. Socialstyrelsens kärnverksamhet är en viktig del i att möta flera av de mest aktuella och akuta utmaningarna i socialtjänsten och hälso- och sjukvården.
Regeringen har nu utsett fyra nya ledamöter till myndighetens styrelse och Birgitta Persdotter är en av dem.
– Jag känner mig både hedrad och tacksam för förtroendet. Det är ett inspirerande och viktigt uppdrag, säger Birgitta Persdotter.