Nyheter

  • 2025-11-19

    Psykologprogrammet firar 10 år med föreläsningar och festligheter

    Psykologprogrammet vid Karlstads universitet fyller 10 år! Det firas med föreläsningar och bankett den 28 november, och studenter och personal knutna till programmet och ämnet psykologi är inbjudna att delta.

    Hallå där Malva Rosenfeld och Emilia Karmefjord, studenter och projektledare för eventet, hur går det med förberedelserna?

    – Det går bra! Många bitar har redan fallit på plats och vi ser fram emot att snart få se slutresultatet. 10-årsjubileet betyder mycket för både studenter och personal och är ett tillfälle att fira programmet som vi alla är en del av. Eventet riktar sig till studenter på psykologprogrammets alla terminer och till personal vid ämnet psykologi. Mer information finns på Psykologsförbundets studentförening i Karlstads konton i sociala medier.

  • 2025-11-18

    Klimatforskaren: Vi har inte råd med ännu ett förlorat decennium

    En ny internationell analys visar en tydlig varningssignal, det senaste decenniet av klimatåtgärder har i stort misslyckats.
    – Om utvecklingen fortsätter riskerar mänskligheten att hamna i ett okontrollerbart överskridande av planetens gränser, menar Avit Bhowmik, klimatforskare vid Karlstads universitet och medförfattare till studien.

    Analysen, som publicerats av The Earth League, ett nätverk av ledande klimatforskare såsom Johan Rockström och John Schellnhuber, granskar tidsperioden sedan Parisavtalet antogs 2015. Resultatet är tydligt: världens samlade klimatinsatser har inte varit tillräckliga för att skydda klimatet eller planetens livsuppehållande system. Studien publiceras i den vetenskapliga tidskriften One Earth.

  • 2025-11-18

    Hållbarhet i socialt arbete

    ”Empati är förmågan att sätta oss in i någon annans känsloliv. Vi tar in historierna, inte bara orden utan också de känslor och tillstånd som är kopplade till traumats konsekvenser. Empati är det vi behöver för att utföra vårt arbete, samtidigt är det det som är den enskilt största riskfaktorn i vårt arbete.” Det säger Eveliina Sinisalo, socionom specialiserad på trauma, stress och våld mot kvinnor, som höll en uppskattad föreläsning om hållbarhet i socialt arbete.

    Föreläsningen om hållbarhet i social arbete vände sig främst till socialarbetare inom kommunal eller ideell verksamhet samt deras arbetsledare, men även andra grupper som exempelvis socionomstudenter och poliser hade lockats till Aula Magna på Karlstads universitet. Gemensamt för dem alla var att de ville öka sin kunskap om hur deras möten med utsatta människor påverkar dem – och hur de kan hjälpa sig själva att orka och vilja fortsätta arbeta. 

  • 2025-11-18

    Eukalyptusfiber i smörpapper spar energi

    I studien som genomfördes i samverkan med Nordic Paper konstaterades att tillsats av eukalyptusfiber sparade energi vid tillverkningen och även bidrog till förbättrade massa- och pappersegenskaper.

    – Mitt senaste arbete har handlat om att energieffektivisera malningsprocessen av fettbeständig pappersmassa hos Nordic Paper genom en tillsats av eukalyptusfiber i massablandningen, som annars består av långfibermassa det vill säga barrvedsmassa, säger Björn Öman, industridoktorand i företagsforskarskolan Exact. Eukalyptusfibrer är naturligt väldigt fina fibrer, korta och smala, vilket gör att de inte behöver malas i samma utsträckning som typisk långfibermassa i kvarnarna för att uppnå samma fiberdimensioner.

  • 2025-11-17

    Student nominerad till årets manlige idrottare vid Idrottsgalan 2026

    Hallå där Dalian Dawody, världsmästare i 71-kilosklassen i thaiboxning och student på civilekonomiprogrammet vid Elitidrottsuniversitetet, Karlstads universitet...

    ...du har blivit nominerad till årets manlige idrottare vid Idrottsgalan 2026 – stort grattis! Den traditionella frågan går inte att undvika, hur känns det?

    – Det är blandade känslor, jag känner mig väldigt glad och samtidigt lättad över att få ett erkännande och uppmärksamhet för det arbetet jag har lagt ner. Och jag är ju i ett väldigt prominent sällskap med Armand Duplantis, Truls Möregårdh och Andreas Almgren – jättekul!

    Du har vetat om det här i en vecka - hur tänkte du när du fick beskedet?

  • 2025-11-17

    Forskning om socialtjänstens omställning prisas internationellt

    Forskningsprojektet NUSO – Nationell Uppföljning av Socialtjänstens Omställning, har tilldelats European Social Services Award 2025 i kategorin Research for Social Services. Priset delades ut vid en ceremoni i Madrid den 14 november.

    NUSO leds av Birgitta Persdotter, docent i socialt arbete och vetenskaplig ledare vid FoU Välfärd Värmland, Karlstads universitet. Projektet genomförs i samverkan med SKR under projektledning av Cecilia Karlström, Föreningen Sveriges Socialchefer och cirka 130 kommuner i Sverige. NUSO följer hur socialtjänsten förändras i samband med den nya Socialtjänstlagen och ger kunskap om arbetssätt, bedömningar och resultat av insatser.