Nyheter
-
2026-05-13
Försvarshögskolans lokaler invigda med trummor och skål
Onsdag 13 maj invigdes Försvarshögskolans nya lokaler på Karlstads universitet med tal av rektorerna och landshövdingen samt trumvirvlar av studenter vid Musikhögskolan Ingesund och en gemensam skål i alkoholfritt bubbel.
– De första stegen till det här samarbetet togs 2024 när vi sågs på en träff för rektorer. Jag tror att vi båda känner att det är helt rätt och naturligt, sade Jerker Moodysson, rektor för Karlstads universitet, som avslutade sitt invigningstal med att tacka alla som varit inblandade i samlokaliseringen av de två lärosätena.
Tackade gjorde också Robert Egnell, rektor för Försvarshögskolan, som berättade att drömmen om samlokalisering faktiskt började än tidigare för hans del.
-
2026-05-13
Kundinnovationsdagen 2026
– I dagens samhälle möter vi hela tiden nya utmaningar som är svåra, just för att vi aldrig tidigare mött dem. Under Kundinnovationsdagen kommer vi att ta upp den här komplexiteten och fokusera på hur vi kan hantera den, säger Per Kristensson, föreståndare och professor i psykologi vid Karlstads universitet.
CTF vid Karlstads universitet är ett ledande forskningscentra i Europa med fokus på hur organisationer, privat och offentliga, skapar värde för kunder, patienter och invånare. Intresset för CTF:s forskning är stort bland alla typer av organisationer, nationellt och internationellt.
-
2026-05-12
Lantbrukarnas vardag får större plats i statliga konsekvensutredningar
Erfarenheter från projektet Helhetsenkelt tas nu vidare tillsammans med Statskontoret i arbetet med vägledning för konsekvensutredningar. Det innebär att metoder som Samhällsnytta AB har utvecklat för att synliggöra lantbrukares vardag, variationen mellan olika gårdar och den samlade regelbördan, förs in i ett arbete med betydelse för hela statsförvaltningen.
Bakgrunden är att lantbrukare ofta får komma till tals först när nya regler redan är färdiga. En ny rapport från Helhetsenkelt, som drivs av Samhällsnytta AB vid Karlstads universitet, visar hur ett annat arbetssätt kan ge bättre beslutsunderlag redan tidigt i regelgivningsprocessen.
-
2026-05-12
Ny forskning förklarar vad en ”tröskelpunkt” egentligen är
Vad menar forskare egentligen när de pratar om så kallade ”tipping points” eller tröskelpunkter? Och varför spelar de en så viktig roll i klimatfrågan?
Det undersöks i en ny vetenskaplig studie där klimatforskaren Avit Bhowmik, lektor i risk- och miljöstudier vid Karlstads universitet medverkar. Studien vill reda ut den växande förvirringen kring begreppet, som ofta används för att beskriva plötsliga och svårstoppade förändringar i komplexa system, exempelvis klimatet, ekosystem eller samhällen.
– Begreppet används allt oftare, men det är inte alltid tydligt definierat. Det kan göra det svårare att upptäcka och hantera verkliga systemrisker, säger Avit Bhowmik.
Tre saker som kännetecknar en tröskelpunkt
-
2026-05-12
Aktionsforskning i fokus när Noralf hölls i Karlstad
Den 7–8 maj samlades närmare 100 forskare, pedagoger och skolledare vid Karlstads universitet för konferensen Noralf, mötesplatsen för aktionsforskning inom utbildningsområdet.
– Vi kommer från olika professioner och det är det som är själva idén med konferensen, säger Anette Forssten Seiser, docent i pedagogiskt arbete vid Karlstads universitet och en av arrangörerna. Vi vill skapa förutsättningar för gemensamt lärande, där lärare, forskare och skolledare tillsammans utvecklar kunskap i, och om, sin praktik.Noralf är en återkommande konferens inom nätverket för aktionsforskning. Sedan starten 2005 har Noralf vuxit till en viktig arena där olika professioner möts, utbyter erfarenheter och utvecklar kunskap tillsammans. Årets tema Aktionsforskning: förbättring, utveckling, aktivism lyfte särskilt fram aktionsforskningens ursprungliga idé, det vill säga att förena kunskap och handling i arbetet för social förändring.
-
2026-05-11
Pappersmassa kan ersätta plast i framtidens förpackningar
Genom grön kemi och smart bearbetning kan cellulosa ges nya egenskaper som resulterar i starkare papper och förbättrade barriärmaterial. Detta visas i en ny doktorsavhandling från Karlstads universitet.
Plast används i dag i stor utsträckning i pappersbaserade förpackningar som mjölk- och livsmedelskartonger för att skydda mot luft och fukt. Plast är dock fossilbaserad och svår att återvinna tillsammans med papper. I sin doktorsavhandling visar Mozhgan Hashemzehi hur massa kan modifieras på ett mer hållbart sätt för att minska behovet av plast i förpackningar.