Nyheter
-
2026-06-23
Kan ny studie bidra till fler ingenjörer i Sverige?
Hur ska elever med särskild begåvning både utmanas samt få hjälp med att utvecklas i sina teknikstudier? En ny studie vid Karlstads universitet visar att teknikämnet har goda möjligheter att möta elevernas behov med hjälp av modellering med digitala verktyg. Något som kanske på sikt kan bidra till fler framtida ingenjörer vilket det råder brist på inom Sveriges näringsliv.
Studien består av tre delar som belyser olika sidor av teknikämnet. Den första handlar om hur modeller och modellering används, särskilt med hjälp av digitala verktyg som CAD (datorstödd design). Den andra fokuserar på vad elever med särskild begåvning behöver för att trivas och utvecklas i teknikundervisningen. Den tredje undersöker vad som gör undervisningen mer eller mindre komplex, alltså hur utmanande och utvecklande den är.
-
2026-06-22
Läraren om AI: – Att lära sig själv och samtidigt lära ut är både roligt och utmanande
AI är en självklar del av utbildningen visuell kommunikation och design vid Karlstads universitet.
– Våra studenter lär sig använda verktygen inom ett brett område där möjligheterna är lika viktiga att betona som skillnader och begränsningar, säger programledaren Mia Toresson Runemark.Under ett inspirationsseminarium som arrangerades av Treklövern – ett gemensamt utvärderingssystem för Karlstads universitet, Linnéuniversitetet och Mittuniversitetet – presenterades hur ämnet medie- och kommunikationsvetenskap Karlstads universitet arbetar med AI i sina utbildningar.
-
2026-06-22
Träffa elitidrottande studenter under SM-veckan
Det är dags för SM-veckan att inta Karlstad. Evenemanget är en folkfest med idrott i världsklass, upplevelser och möten. I år inte minst med Elitidrottsuniversitetet vid Karlstads universitet. Kom och träffa flera av våra studenter och elitidrottare på världsnivå på Västra Torggatan!
Karlstads universitet har i många år varit ett elitidrottsvänligt universitet vilket innebär att universitetet tar emot elitsatsande idrottare på landslagsnivå som vi studera parallellt med sin idrott.
-
2026-06-18
Magnus Johansson vid risk- och miljöstudier utses till excellent lärare
Magnus Johansson, docent i risk- och miljöstudier har utsetts till excellent lärare. Titeln excellent lärare ges till lärare som utvecklar undervisningen genom att förena den med forskning och hjälper studenter att förstå och tänka på nya sätt.
Du har nyligen fått utmärkelsen excellent lärare. Vad betyder den för dig?
– Utnämningen betyder mycket för mig. Dels är det förstås hedrande, men det är också ett kvitto på att jag har lyckats använda bra tips och metoder från vetenskapliga studier i min undervisning. Samtidigt är det svårt att se det som en individuell prestation. Jag arbetar i en miljö där många kollegor är intresserade av pedagogik och ständigt vill utveckla undervisningen. -
2026-06-18
Ämneslärardagen satte undervisningens utveckling i fokus
Hur utvecklar vi undervisningen så att elevernas lärande stärks? Den frågan stod i centrum när gymnasielärare från hela regionen samlades på Karlstads universitet för årets Ämneslärardag den 17 juni. Under temat Undervisningsutveckling på didaktisk grund möttes forskning och praktik genom föreläsningar, workshoppar och kollegiala samtal.
– Vi vill sprida forskning som är knuten till lärarutbildningen, säger Monica Evermark, föreståndare för Regionalt utvecklingscentrum, Ruc, vid Karlstads universitet. Genom fortbildning för ämneslärare hoppas vi kunna bidra till en undervisning på vetenskaplig grund.
-
2026-06-17
Bioekonomi och innovation
Den 16–17 juni samlades forskare, företag och kluster för BioEco Valley Summit 2026. Årets tema, lignin, fibrer och optimerade cirkulära processer, satte fokus på hur bioekonomin kan bidra till den gröna omställningen.
Konferensen öppnades av landshövding George Andrén, som lyfte fram Värmlands starka position inom den skogsbaserade bioekonomin och betonade vikten av samverkan mellan akademi, näringsliv och offentlig sektor för att lösa utmaningar som klimatfrågan.
Bland talarna fanns Jason Hallett, professor vid Imperial College London, som delade erfarenheter av att ta forskning till marknaden. Han underströk att vägen från labb till kommersiell tillämpning ofta är längre och mer komplex än förväntat. Samtidigt betonade han vikten av att uppmuntra entreprenörskap inom akademin.