Nyheter
-
2025-05-13
Alumn vid Handelshögskolan utnämnd till Årets kontorschef
Jonas Björk tog examen från Fastighetsekonomiprogrammet 2014. Den 27 mars utsågs han till Årets kontorschef 2024 av Guldhemmet.
Jonas, varför tror du att just du har fått utmärkelsen Årets kontorschef?
– Jag tror att mitt moderna och anpassade ledarskap imponerat på juryn. Att vara en engagerad ledare i gänget snarare än en traditionell chef har skapat en arbetsplats där mina medarbetare mår bra och presterar bra. Utöver det så är jag engagerad person i branschfrågor såväl i kedjan och i branschen som stort.
-
2025-05-12
Holländare med fokus på informatik, innebandy och svamp – välkommen Jasper van Kuijk
Jasper, du är lektor i informatik vid Handelshögskolan och Centrum för tjänsteforskning (CTF) - berätta om din bakgrund innan Karlstads universitet.
– Jag var lektor i användarcentrerad design vid designfakulteten på Tekniska universitetet i Delft, Nederländerna. Jag har alltid haft fokus på hur organisationer kan utveckla tjänster, system och produkter som passar människor – som fungerar för dem.– Utöver det akademiska har jag också varit ståuppkomiker och krönikör. Jag vann Nederländernas största komedifestival strax innan jag disputerade och under flera år delade jag min tid mellan scenen och akademin. När vi valde att flytta till Sverige beslutade jag att fokusera helt på det akademiska men lyckades vinna en stor tv-quiz, som liknar På spåret, strax innan flytten. Det brukar ge en rejäl skjuts för komikerkarriären men då hade jag redan flyttat till Värmland så för mig blev det snarare ett fint sätt att avrunda den delen av karriären.
-
2025-05-05
Handelshögskolans ledning förstärks med två proprefekter
Tomas Gustavsson, lektor i informatik, och Nina Löfberg, lektor i företagsekonomi är Handelshögskolans nya proprefekter.
– Som prefekt på Handelshögskolan kommer det att bli roligt och utvecklande att få möjlighet att arbeta tillsammans i ett ledningsteam med både institutionsövergripande och ett närmare ämnesspecifikt fokus. Tomas och Ninas kompetens, förmågor och driv kommer att vara värdefulla, menar Marie-Therese Christiansson.
-
2025-04-30
Joint Nordic Statement to AACSB
Together with 32 business schools from across the Nordic region, Karlstad Business School has submitted a joint statement to the accreditation body AACSB in response to its recent update to the guiding principles and interpretive guidance for AACSB’s Business Accreditation Standards.
Education and research should always remain independent of political pressures and uphold the principle of academic freedom for all. Across cultural contexts, promoting diversity and inclusion is essential for fostering equitable learning environments and preparing future leaders to navigate an increasingly complex and globalized world.
-
2025-04-29
Forskning bidrar till att förstå venture builders
John-Erik Hassel är nybliven doktor i företagsekonomi vid Handelshögskolan och Centrum för tjänsteforskning (CTF) och har forskat kring venture builders.
John-Erik Hassel, berätta om din forskning
– Den handlar om att förstå en relativt ny aktör i entreprenöriella ekosystem som kallas venture builders och hur de kan förstås i ett större sammanhang. Venture builders är aktörer som använder en strukturerad process för att etablera startups på löpande band i samarbete med individuella entreprenörer.
-
2025-04-29
Attraktiva historier viktiga för att skapa legitimitet, engagemang och intresse kring delningsplattformar
Mia Larson, professor i företagsekonomi vid Handelshögskolan och Centrum för tjänsteforskning (CTF) och Cecilia Cassinger, docent i strategisk kommunikation vid Lunds universitet är aktuella med artikeln ”Platform Stories: The Role of Ideological Narratives in the Development of a Tourism Sharing Business Model”.
Mia Larson, berätta om artikelns innehåll
– Den handlar om hur en entreprenör inom äventyrsturism skapar en ny digital delningsplattform. I vår artikel visar vi vikten av attraktiva historier för att skapa legitimitet, engagemang och intresse för plattformen bland dess användare, investerare och de som arbetar med den. I det här fallet handlade historierna om delning av resurser, hållbarhet, en identitet kopplad till äventyrssport - och även om att tjäna pengar.