Forskningsnyheter
Nyheter
-
2026-10-08
Att leva tillsammans är ingen garanti mot ensamhet
– Ensamhet handlar inte bara om vem man bor med eller hur många människor man träffar, säger Malin Knutz, forskare i folkhälsovetenskap vid Karlstads universitet. Och unga vuxna sticker ut i vår studie.
Många känner sig ensamma trots att de inte bor ensamma. Det visar en ny studie från Karlstads universitet och Region Värmland. Forskarna ser också att unga vuxna är den grupp som rapporterar högst nivåer av både ensamhet och låg psykisk hälsa.
Studien bygger på svar från drygt 6300 värmlänningar mellan 18 och 90 år som deltog i den regionala folkhälsoenkäten 2022. Bakom studien står forskare vid Region Värmland i samarbete med folkhälsovetenskap vid Karlstads universitet.
-
2026-10-08
CTF firar 40 år – välkommen till jubileumsevent den 22 oktober
Hur kan tjänsteforskning bidra till att möta framtidens utmaningar inom AI, digitalisering, hälsa och hållbar omställning? Den 22 oktober bjuder Centrum för tjänsteforskning (CTF) in forskare, samarbetspartners, alumner och andra intresserade för att uppmärksamma CTF:s 40-årsjubileum och diskutera framtidens samhällsutmaningar.
Jubileumseventet bjuder på tillbakablickar från fyra decennier av forskning, reflektioner från några av de personer som varit med på resan och samtal om de frågor som formar morgondagens samhälle.
40 år av forskning för ett samhälle i förändring
– När CTF grundades 1986 var forskning om tjänster ett relativt outforskat område. Vi såg tidigt behovet av att förstå den växande tjänsteekonomin och bidra med ny kunskap, säger Bo Edvardsson, professor i företagsekonomi och en av CTF:s grundare.
-
2026-10-05
Kan en sångkvart i skolan påverka Pisaresultat?
Under flera decennier har sång och musik fått mindre plats i den svenska skolan, trots att det vetenskapligt bevisats att det har många hälsoeffekter som sänkt stress, ökad nivå av ”må-bra-hormonet” oxytocin samt en stärkt social sammanhållning. Med bakgrund av detta startades forskningsprojektet Sånghälsa i skolan – en samhällelig angelägenhet. Men kan en kvart med sång varje dag i skolan räcka för att elever ska må bättre och i förlängningen prestera bättre? Det har forskningsprojektet undersökt.
Projektet är finansierat av Stiftelsen Marcus och Amalia Wallenbergs Minnesfond med Kungl. Musikaliska Akademien som medelsförvaltare. Det finns inga tidigare studier inom det här området och projektet är unikt – dels i den tvärvetenskapliga kombinationen av forskarnas kompetenser, dels i den konkreta sånginterventionen som är navet i projektet och som har potential att bli direkt implementerbar i daglig skolundervisning.
-
2026-10-01
Ny modell ska ge bättre smärthantering för personer med demens
Smärthantering hos personer med demens är en komplex uppgift. Ny forskning visar att lösningen inte handlar om ett enskilt bedömningsverktyg, utan om en mer strukturerad och personcentrerad arbetsprocess som hjälper vårdpersonal att upptäcka, bedöma och följa upp smärta.
– Små avvikelser från personens vanliga sätt att vara kan vara viktiga tecken på smärta. Men för att upptäcka det krävs både kunskap och att personalen känner personen väl, säger Caroline Kreppen Overen, doktorand i omvårdnad och forskaren bakom studien.
-
2026-09-30
Regional testarena ska stärka företags digitala utveckling
Många företag ser möjligheterna med ny teknik men saknar stöd för att använda den. Därför startar Karlstads universitet tillsammans med Compare en gemensam testarena där forskning och teknik ska göras mer tillgänglig för företag och offentlig sektor.
Små och medelstora företag i Värmland behöver kunna dra nytta av AI, digitalisering och cybersäkerhet för att fortsätta utvecklas och stärka sin konkurrenskraft. Samtidigt ökar kraven på informationssäkerhet och digital motståndskraft. Den nya arenan ska göra det enklare för företag och offentlig sektor att ta del av ny teknik, kunskap och kompetens.
-
2026-09-29
Reflektioner efter valet 2026: Humaniora och samhällsnytta
Vilken betydelse har humaniora i en tid präglad av polarisering, desinformation och snabba samhällsförändringar? Det är en fråga som Anna Linzie lyfter i rapporten Snabbtänkt. Reflektioner från valet 2026.
I sitt bidrag, Om humaniora och samhällsnytta. Nödrop från det lutande elfenbenstornet valåret 2026, argumenterar Anna Linzie, lektor i engelska vid Karlstads universitet, för att utbildning och forskning inom humaniora tillför viktiga värden som riskerar att hamna i skymundan när fokus riktas mot kortsiktiga och mätbara resultat.