Olof Vidsken - fysikprogrammet

Varför valde du att läsa fysik?
- Under min studietid i USA insåg jag att jag ville arbeta med något som bidrar till ett bättre samhälle. Ett inspirerande samtal med Marcus Berg öppnade mina ögon för fysikprogrammets bredd och de möjligheter som fanns efter examen. Efter det kändes valet självklart.
Hur tyckte du det var att studera i Karlstad?
- Det var fantastiskt! Den lilla storleken på universitetet gjorde det lätt att få kontakt med både äldre studenter och lärare för att få hjälp med kluriga problem. Att kunna kombinera studierna med elitidrottsuniversitetet var ett perfekt upplägg för mig.
Vilka var de mest meningsfulla eller inspirerande delarna av din utbildning?
- Fysikprogrammet var precis så brett som utlovat, och examensarbetet var kulmen. Att få applicera många av de kurser jag läst och se teorin vi studerat visa sig genom experiment skapade en djup förståelse.
Finns det några specifika kurser, projekt eller lärare som gjorde särskilt intryck på dig? Varför?
- Kursen Matematisk Fysik II var min favorit. Den sammanförde många delar av fysiken och visade hur man använder verktygen från tidigare kurser. Studieformatet i små grupper var också roligt, där vi löste problem tillsammans men lämnade in individuella svar. Marcus Berg var en lärare vars entusiasm och passion för fysik smittade av sig, och han var alltid redo att hjälpa till.
Vad jobbar du med nu?
- Jag arbetar nu som Teknisk säljingenjör på Valmet, Flow Control. Mitt jobb innebär direkt kundkontakt och att hantera tekniskt komplicerade lösningar för flöden inom processindustrin.
Har du några goda råd till nuvarande studenter?
- Var ödmjuk om du inte förstår något, ställ frågor och be om hjälp – den finns att få. Försök förstå hur saker och ting hänger ihop och kopplas till verkligheten. Väldigt få jobb handlar om att applicera en “formel” på ett problem, men med förståelse kan du lösa de flesta problem.
Hur ser du på framtiden?
- En djup fråga med många dimensioner! För mig känns framtiden ljus, och de enda begränsningarna är de jag sätter för mig själv.
Annat som du vill lyfta fram som inspiration till de som tänker läsa fysik på Karlstads universitet?
- Ta ett steg i taget, både i problemlösning, kurser, föreläsningar och läsning. Ha inte för bråttom att lösa ett problem, fråga dig själv om du har förstått varje del – om inte, läs på eller fråga om just den delen. I arbetslivet har mina kunskaper från universitetstiden varit som en verktygslåda. Även om jag inte vet lösningen direkt, vet jag hur jag ska ta mig an ett problem för att nå fram till lösningen. Det är en färdighet som varit användbar i alla yrken jag haft efter universitetstiden och som verkar vara uppskattad av arbetsgivaren. Glöm inte att njuta av fikastunderna med studiekompisarna – tiden går snabbare än du tror!
