Hanna Norrman, student beteendevetenskapligt program
Hanna Norrman läser tredje terminen på det beteendevetenskapliga programmet. Hon började studera direkt efter studenten från samhällsvetenskapsprogrammet med beteendeinriktning på gymnasiet.
Vad fick dig att välja programmet?
– Det som lockade mest var inriktningen mot sociologi. Det är ett ämne jag fastnade för under gymnasiet, och eftersom många andra beteendevetenskapliga program har en mer psykologisk inriktning blev Karlstads program mer intressant för mig.
Hur skulle du beskriva programmet för någon som funderar på att söka?
– Jag skulle verkligen rekommendera programmet till dig som är intresserad av att förstå människan som en del av samhället. Vi arbetar mycket med teorier och begrepp, men på ett sätt som går att koppla till egna erfarenheter och tillämpa i praktiken. Programmet passar dig som tycker om att se sambandet mellan teori och verklighet.
Vilka möjligheter ser du att utbildningen ger inför framtiden?
– Det är en bred utbildning som jag kommer ha stor nytta av. Innehållet är relevant i många olika sammanhang, vilket gör att jag hoppas på goda möjligheter till arbete. Jag uppskattar att utbildningen inte låser mig till ett specifikt yrke, utan ger mig möjlighet att testa mig fram för att hitta det som passar mig bäst. Redan efter tre terminer märker jag hur min förståelse för människor har utvecklats – en viktig kompetens både i arbetslivet och privat. Efter jag avslutat mina studier planerar jag att läsa en master inom projektledning eller management. Därefter hoppas jag kunna arbeta med att utveckla företag och verksamheter.
Vad tycker du om Karlstads universitet – och om Karlstad som studentstad?
– På Karlstad universitet finns en personlig kontakt med föreläsarna som gör att man känner sig sedd och motiverad. Miljön är trevlig och många studenter väljer att plugga på plats, vilket jag tycker är väldigt kul. Studentlivet är rikt och varierat – här finns något för alla. Studentföreningarna ordnar allt från sociala aktiviteter och evenemang till föreläsningar och pluggcirklar, och det finns även gott om fester för den som gillar det. Här finns många möjligheter att lära känna nya människor, både inom och utanför sin studentförening.
Har du något tips till blivande studenter?
– Gå på föreläsningarna! De ger en djupare förståelse för teorierna och möjlighet att diskutera frågor som inte alltid har ett entydigt svar – något som kurslitteraturen inte alltid kan erbjuda.