Studentintervju, Johan Pettersson
Inför hösten 2020 har Verksamhetsintegrerat grundlärarprogram döpts om till Arbetsintegrerat grundlärarprogram. Men grunden är densamma: teori varvas med praktiskt arbete, vilket ger både lön och ett yrkesmässigt försprång.

Johan Pettersson kommer från Bjurtjärn i Storfors kommun, men bor numera i Karlstad.
- Det var specifikt detta program jag ville gå så jag sökte mig till Karlstads universitet där utbildningen fanns. Det finns flera fördelar med att varva arbete och studier men framförallt var det förmånen att kunna plugga och få lön samtidigt som fick mig att söka. Utbildningen innebär att jag har en halvtidsanställning som lärare på en skola samtidigt som jag läser med en studietakt på 75 procent. Även om programmet blir längre kommer jag att ha 5,5 års värdefull yrkeserfarenhet samtidigt som jag tar examen.
- Karlstads universitet är bra och tillgängligt. Även Karlstad som studentstad gillar jag då det känns som staden är mån om sina studenter.
Hur tycker du det är att arbeta som lärare samtidigt som du studerar?
- Det är mycket utvecklande. Jag lär mig både om hur jag fungerar i lärarrollen och hur det teoretiska vi läser kan användas i praktiken. Jag har haft min första verksamhetsförlagda utbildning, VFU, som jag genomförda på den skola jag arbetar. Det var lite speciellt eftersom jag i början av veckan höll mina egna lektioner och i slutet av veckan gick bredvid och fick handledning.
Varför vill du bli lärare?
- Jag trivs med att arbeta med människor och vill ha ett utvecklande jobb med både utmaningar och problemlösande. Jag lär mig något nytt varje dag. Relationerna man får med eleverna är det som gör detta jobb så speciellt och givande.
- Funderar man på att bli lärare kan man anmäla sig till vikariebanken och hoppa in som vikarie någon dag. Jag blev själv övertalad av min tidigare klassföreståndare att anmäla mig och upptäckte på så sätt hur kul det var
