Vårkonferensen Oral hälsa
2011-05-25Idag har Avdelningen för oral hälsa sin vårkonferens då studenter, lärare och handledare träffas på Karlstads universitet. Deltagarna kan lyssna på föreläsningar i Transformum där man ordnat ett Speachers Corner, utbildningen och företag ställer ut utanför Aula Magna och i Aula Magna är det inspirationsföreläsning.
Konferensen är ett tillfälle att träffas för de som går tandhygienistprogrammet, ett distansprogram med studenter utspridda över hela landet.
- Vi är glada att så många kommit hit, säger Nina Sundberg, programledare för tandhygienistutbildningen. Vi har även bjudit hit alla handledare som våra studenter har vid sin verksamhetsförlagda utbildning ute i landet.
Verksamhetsförlagd utbildning äger rum i tre perioder under utbildningstiden inom såväl offentliga som privata tandvårdskliniker och den kan förläggas inom hela landet. Utbildningen genomförs huvudsakligen på distans och träffar sker regelbundet under teoriperioderna. De kliniska studierna är förlagda till utbildningskliniken vid Karlstads universitet, en till fem veckor åt gången.



