Vårens journalistseminarium: Dagspressen i digitala världen
2012-05-11Länge har dagspressen spåtts gå en säker död till mötes i takt med de digitala mediernas frammarsch. Upplagorna sjunker och de unga läsarna sviker. Men är det verkligen så illa? Hur kommer journalistiken på webb och papper se ut framöver, hur kommer de att samverka och hur skapas lönsamhet?
Vårens journalistseminarium den 24 maj handlar om dagstidningens utmaningar i dagens flöde av appar, webb, blogg, twitter, fb och andra sajter där vi blir uppdaterade på ett ögonblick.
- Seminariet är intressant inte bara för journalister utan för alla vi som konsumerar och producerar nyhetsmaterial. Det kommer att handla en hel del om pengarna och tekniken - men framför allt om journalistiken, säger Elin Persson vid Avdelningen för medie- och kommunikationsvetenskap.
Dagens moderator är Axel Andén, chefredaktör för Medievärlden och gäster är bland andra medieanalytikern Olle Lidbom, Magnus Ringman, administrativ redaktionschef på Aftonbladet, mediekonsult Anette Novak samt Claes Thorén, doktorand i informatik vid Karlstads universitet.
Anmäl dig här senast den 21 maj
Journalistseminarierna vid Karlstads universitet arrangeras med stöd av Anne-Marie och Gustaf Anders stiftelse för medieforskning

