Välkommen till Mångfaldsdagarna
2013-04-09Är det en nackdel att ha utländsk bakgrund, eller är det en tillgång? "Mångfald som resurs" är temat för årets dagar den 16-17 april. Bland föreläsarna finns komikern Soran Ismail och den moderate riksdagsledamoten Hanif Bali. Du kan även slå ner dina fördomar med hammare och slägga. Välkommen!
I programmet märks också andra punkter som stand up med komikern Marika Carlsson och juristbyrån Hatem & Sjunghamn föreläsning "Det behövs inget kapital för att lyckas". Det blir även magdans och learnshops där besökarna kan dansa jazzfunk och salsa.
- Mångfaldsdagarna är ett årligt återkommande evenemang. Dagarna syftar till att lyfta frågor samt diskutera och reflektera över just mångfald. Ofta när man talar om mångfald handlar det om invandrarpolitik. Vi har försökt bredda begreppet, säger Marie Persson, projektledare för Mångfaldsdagarna.
Mångfaldsdagarna håller till på Karlstad universitet under dagtid och på Kulturhuset UNO på kvällarna. Dagarna är ett samarbetsprojekt mellan Karlstads universitet, Karlstad studentkår och Karlstads kommun. Mångfaldsdagarna är kostnadsfria och öppna för alla.
Här hittar du programmet och mer information om vad som händer.



