Syrgasätande enzymer klarar biffen
2006-10-05Vi behöver alla syre för att leva. Men syrgas kan också ställa till problem. Det är till exempel syret i luften som gör att äpplet blir brunt så fort du tagit en tugga.
Livsmedelsförpackningar måste därför skydda sitt innehåll mot syre. Oftast försöker man skapa helt syrgastäta förpackningar, vilket inte är särskilt lätt. Nu leder Karlstads universitet ett forskningsprojekt som istället försöker oskadliggöra det syre som läcker in genom förpackningsmaterialet.
Det var i våras som Nordic Innovation Centre beviljade stöd till åtta nya projekt inom satsningen Nordic MINT. Man vill utveckla spännande användningsområden för mikro- och nanoteknologi inom livsstils-, hälso- och säkerhetsapplikationer. Ett av projekten heter Enzycoat. Projektet leds av Karlstads universitet och är ett samarbete mellan två universitet, fyra institut och sex företag. Deltagarna representerar tillsammans de fem nordiska länderna. Projektledare är Lars Järnström, professor i ytbehandlingsteknik vid Karlstads universitet.
Genom att kombinera nano- och enzymteknologi hoppas man kunna skapa funktionella material som kan användas i eller på papper, kartong och plast. Målet är att skapa säkra och miljövänliga aktiva förpackningar för livsmedel. När syrgas släpps igenom skapas oönskade smaker på livsmedlen i en förpackning. Många gånger försämras det förpackade livsmedlet genom oxidation. Tanken är att enzymer, tillsammans med mineraler i nanostorlek, ska fungera som rengöringsmedel mot syrgas. Enzymerna ska ”äta upp” den syrgas som passerar förpackningsmaterialet och se till att matvarans fräschör och smaker bevaras.
FAKTA
Följande aktörer deltar i projektet Enzycoat: Karlstads universitet, Institutet för Livsmedel och Bioteknik – SIK, Stora Enso Paperboard AB (Sverige), Tetra Pak Research & Development AB, Korsnäs AB, Danish Technological Institute – DTI, Novozymes A/S, Tampere University of Technology, Kemira Oy, Norconserv AS, Borealis AS och Matra (Island). Den första fasen av projektet pågår till och med oktober 2007. En ansökan om medel för projektets andra fas kommer lämnas till Nordic Innovation Centre i början av 2007. Projektet har som mål att fortsätta inom EU:s sjunde ramprogram. Mer information om projektet finns på:
http://www.nordicinnovation.net/mint

