Sommarforskarskolan i full gång
2002-06-14Kan man koka vatten över öppen eld? Är Coca Cola och wienerbröd en perfekt frukost? Hur programmerar man en robot? Utmaningarna är många för årets unga sommarforskare, som under tre veckor i juni provar på livet som student och forskare vid Karlstads universitet.
Sommarlovet har just börjat. Men inte för alla. 16 elever från flera gymnasieskolor runt om i Karlstad börjar istället sommaren med att prova på hur det är att forska vid Karlstads universitet. Mellan den 10 och 28 juni ställs de unga forskarna inför en rad utmaningar, som de tillsammans med en handledares hjälp ska lösa.
- Igår kokade vi vatten i ett mjölkpaket över öppen eld. Och idag har vi byggt och programmerat en legorobot som kan följa en tejpad bana på golvet med hjälp av en lampa, berättar Rhode Fryxelius, student vid det naturvetenskapliga programmet på Sundsta-Älvkullegymnasiet.
Varje morgon delas eleverna in i fyra olika forskarlag. Lagen får sedan i uppgift att lösa ett givet problem. Det kan handla om alltifrån radioaktivitet och analys av pappersfibrer till studier av saliv och daggmaskar. Forskningsresultaten redovisas sedan muntligt och skriftligt.
- Syftet med sommarforskarskolan är att visa gymnasieelever att det både är intressant och roligt att studera naturvetenskap vid universitetet, säger Ingalill Gumaelius, studievägledare på institutionen för kemi.
Flera olika forskningsområden berörs under kursen, däribland biomedicin, elektroteknik, miljövetenskap, kemi och materialteknik. Efter tre veckors intensiva experiment och högfrekvent tankeverksamhet avslutas sommarforskarskolan med diplomutdelning och en äkta studentsittning på Kåren.