Snits-middag lockade många
2012-09-14Som traditionen bjuder – åtminstone sedan dryga tre år tillbaka – arrangerar Snits varje höst mingel och middag för IT-studenter och företag. Och allt fler studenter har blivit uppmärksamma på vikten av att tidigt träffa företag och organisationer i branschen.
I går, torsdagen den 13 september var det dags.På scenen fanns representanter från Karlstads universitet, Compare, yrkesverksamma från Prevas, ÅF och Sogeti samt en student. Var och en beskrev varför Snits blivit en bra arena för att samarbeta och varför den behövs.
-För oss studenter är det viktigt att tidigt komma ut i arbetslivet och prova på, lära känna olika företag och de områden man jobbar med, menade Robert Mayer, student på dataingenjörsprogrammet.
Förutom samtal med panelen, bjöd tidigare OS-medaljören Stefan Holm på en inspirerande föreläsning. Och för att stötta studenterna i konsten att mingla, fanns en enkät med frågor. Någon gång under kvällen utsågs även den ”Årets SNITS-minglare”, som blev Martin Greer.
Bra arena
Pontus Ljungdahl läser andra året på IT-design med inriktning mot programvarudesign och det här var hans andra Snits-middag. Han brukar gå på olika Snits-arrangemang och har tidigare varit med på bland annat mingelkväll på Ninetech.
-Det här ger oss studenter en bra chans att träffa företag, mingla, prata och fråga. Annars vet jag inte riktigt hur jag skulle kunna träffa dem, ringa eller åka runt själv och hälsa på kanske? Jag kommer förmodligen att välja praktik längre fram och då kommer jag nog behöva de kontakter jag skapar här. Bra också att företagen finns i Karlstad, eftersom jag helst vill ha jobb här och inte flytta med familjen.
Från Ibiz solutions kom Ida Agge, som jobbar med HR och administration. Hon är tidigare Karlstadstudent från programmet Personal och arbetsliv och har jobbat på företaget i cirka ett och ett halvt år.
-Ibiz Solutions har cirka 20 medarbetare här i Karlstad och vi behöver bli fler. Vi söker bland annat lösningsarkitekter och .netutvecklare med integrationsfokus. Vi tycker Snits-middag och samarbetet i gruppen är ett bra sätt att få träffa studenter eftersom det underlättar i vår rekrytering av personal.
Snits- Samverkan näringsliv – IT studenter vid Karlstads universitet, bildades 2006 och består av 10 IT-företag i regionen, stiftelsen Compare, studentföreningen Linda samt avdelningarna för informatik och datavetenskap vid Karlstads universitet. Företagen som deltar är: Tieto, Elvenite, Ninetech, Logica, Sogeti, Stamford och Prevas samt ÅF, Evry och Ibiz Solutions.







