Samhällsnytta har bidragit till arbetet med ny miljöprövningsmyndighet
2026-11-03Samhällsnytta har avslutat ett uppdrag för den organisationskommitté som förbereder en ny statlig myndighet för miljöprövning. Genom två workshops har erfarenheter och perspektiv samlats in som underlag för myndighetens framtida organisation och arbetssätt.
– För oss har det varit värdefullt att både fånga erfarenheter från dem som arbetar med prövningen i dag och lyssna till de aktörer som på olika sätt berörs av verksamheten. Samhällsnytta har hjälpt oss att skapa strukturerade samtal kring frågor som är viktiga för den nya myndighetens utformning, säger Annelie Roswall Ljunggren, särskild utredare och ledare för organisationskommittén.
Erfarenheter från dagens miljöprövning
Den första workshopen genomfördes i juni och samlade medarbetare från de länsstyrelser som i dag har en miljöprövningsdelegation, samt de övriga med lokalt ansvar för samråd och remissvar. Syftet var att ta tillvara deras erfarenheter och kunskap om hur prövningsprocesserna fungerar i praktiken. Deltagarna fick möjlighet att synliggöra såväl styrkor i nuvarande arbetssätt som utmaningar och utvecklingsmöjligheter inför övergången till en ny myndighet.
– När man bygger en ny organisation är det viktigt att förstå hur arbetet faktiskt går till i dag. Genom att utgå från medarbetarnas erfarenheter kan vi både ta vara på det som fungerar väl och identifiera möjligheter att utveckla nya arbetssätt, säger Katarina Wetter-Edman, processledare vid Samhällsnytta och docent i design.
Olika perspektiv på framtidens myndighet
Den 7 oktober genomfördes en andra workshop, denna gång med representanter för olika intressenter inom miljöprövningen. Här låg fokus på att balansera olika värden för utformningen av den nya myndigheten. Bland annat diskuterades hur behovet av effektiv framdrift kan förenas med en robust och rättssäker prövning, där olika perspektiv får plats.
– Vi ville skapa förutsättningar för deltagarna att utforska olika perspektiv tillsammans, snarare än att omedelbart söka enighet. Genom att synliggöra målkonflikter och avvägningar blir det lättare att förstå vilka frågor som behöver hanteras när en ny organisation utformas, säger Gaëlle Le Gélard, som arbetat med uppdraget för Samhällsnyttas räkning.
Den nya miljöprövningsmyndigheten planeras inleda sin verksamhet den 1 juli 2027 och ska då ta över tillståndsprövning som i dag hanteras av länsstyrelsernas miljöprövningsdelegationer.
Läs mer här: Regeringens information om den reformerade miljöprövningen och organisationskommitténs uppdrag
Mer information om Samhällsnytta AB