Regionforskarkonferens på Karlstads universitet
2012-01-31Den högaktuella frågan om regionförstoring och forskning om regional utveckling är temat för årets nationella regionforskarkonferens som äger rum på Karlstads universitet den 1-2 februari.
Var står forskningen om regional utveckling idag? Har 50 år av nordiskt samarbete undanröjt samarbetshindren i gränsregionerna? Spelar regional identitet någon roll i globaliseringens tid - vad säger medborgarundersökningarna om invånarnas inställning?
Sedan 2008 samlas årligen regionforskare och praktiker från hela landet för att diskutera den aktuella forskningen om regioner och regionalisering. Konferenserna belyser pågående forskning men fungerar även som en mötesplats för forskare och praktiker. Årets konferens hålls vid Karlstads universitet 1-2 februari. I årets program finns talare från Kvarkenrådet, Nordiska ministerrådet och Nordregio.
Regionbildning med förhinder
Mats Sjöstrand, särskild utredare om den statliga regionala förvaltningen, talar den 2 februari klockan 12.00 under rubriken Regionbildning med förhinder. Senast i december i år ska han lämna ett förslag till ny regionindelning i Sverige.
- Mats Sjöstrands anförande kommer att vara jätteintressant, säger Malin Stegmann McCallion, universitetslektor i statsvetenskap och ansvarig för konferensen. Regionfrågan är ju högaktuell inte minst i Värmland just nu.
Tid: Konferensen pågår från 12.00 den 1 februari till 13.15 den 2 februari
Plats: Karlstads universitet, Sjöströmsalen 1B 309
Mer information och program.

