Olika bud om skuggdoktorander
2003-05-19Det finns inga skuggdoktorander här, säger Karlstads universitet.
Fel. Skuggdoktorander är ett problem även här, säger doktorandkommittén.
En skuggdoktorand är en person som bedriver forskarstudier, utan att vara antagen till en forskarutbildning, ha någon anställning eller annan garanterad finansiering. Problemet med skuggdoktorander har uppmärksammats den senaste tiden vid flera universitet.
Sveriges Förenade Studentkårer, SFS, har skrivit brev till universiteten för att få information om förekomsten av eventuella skuggdoktorander. Vid Karlstads universitet är det Lars-Arne Sjöberg, chef för Avdelningen för utbildning och forskning, som fått i uppdrag att svara.
– Jag skickade ut en enkät till alla prefekterna och ingen hade några skuggdoktorander på sin institution. Här har alla som bedriver forskarstudier anställning i någon form, som doktorand eller adjunkt eller liknande.
– Vi är ett ungt universitet, vi blev universitet ungefär samtidigt som kraven på hur man får anta doktorander skärptes, och därför tror jag att vi har sluppit det här problemet med skuggdoktorander, säger Lars-Arne Sjöberg.
Men doktorandkommittén vid universitetet håller inte med.
– Det beror på hur man definierar skuggdoktorander. Det finns vad vi vet ett flertal individer vid Karlstads universitet som lovats, eller tror sig ha blivit lovade, doktorandtjänst och som bedriver forskarstudier i väntan på att löftet ska infrias, säger Åsa Wettergren, ordförande i doktorandkommittén.
Hon tycker att det här är en svår fråga.
– De här personerna finns ju inte registrerade någonstans. Om löftet inte infrias har de ingen rättssäkerhet, och eftersom de inte har någon anställning får de inga pensionspoäng, ingen sjukpenning eller föräldrapenning om det skulle bli aktuellt.
Doktorandkommittén vill få bort skuggdoktoranderna, men utan att det drabbar de berörda personerna.
– Universitetet tjänar pengar på att personer som redan hunnit ganska långt med sina forskarstudier först senare antas till en doktorandtjänst, säger Åsa Wettergren.
– Problemet med skuggdoktorander kan uppstå tillfälligt när en forskarstuderande är på väg att bli antagen. Men eftersom en tryggad finansiering är en förutsättning för att bli antagen så kan inte denna typ av studier leda fram till en examen, säger Lars-Arne Sjöberg.