Näringslivsdag i Kristinehamn
2011-05-06För femte året i rad var det dukat för näringslivsdag i Folkets hus i Kristinehamn. Hit kom ett tjugotal företag och organisationer.
Under näringslivsdagen fick besökande möjlighet att få information om jobbtillfällen och vidare studier. Bland annat hade Karlstads universitet studie- och karriärvägledning för intresserade.
- Det är viktigt att ni satsar på det ni tycker är roligt, men det är också viktigt att försöka ta reda på hur det ser ut för yrket i framtiden, säger Petra Johansson samverkanskoordinator vid Karlstads universitet.
Åttondeklassare, tvåor från gymnasiet och arbetssökande var inbjudna, och totalt kom det några hundra besökare. Under dagen höll även entreprenören Therese Albrechtson föredrag för besökarna.
Dagen avslutades med middag och mingel samt olika föredragshållare. Inbjudna var företag, Karlstads universitet, politiker och tjänstemän. Svenskt Näringslivs kommunrankning och andra slags mätningar presenterades för deltagarna. Deltagarna fick här möjlighet att diskutera hur man skulle kunna förbättra denna.



