Mozart till lunch tisdag 11 april
2006-04-07För 250 år sedan föddes den store kompositören Wolfgang Amadeus Mozart och därför uppmärksammas Mozart extra mycket under år 2006. Så också vid Karlstads universitet då Rolf Thorén, pianopedagog på Musikhögskolan Ingesund, ger en lunchkonsert till minne av Mozarts födelse på tisdag den 11 april kl 12.00 i Aula Magna.
Rolf Thorén kommer att spela en del av konserten på en replika av en hammarflygel, som Andreas Stein byggde i Wien i slutet av 1700-talet. ”Det känns verkligen annorlunda att spela på ett 1700-talsinstrument”, säger Rolf Thorén.
”Tangenterna är kortare, anslaget betydligt lättare och inte alls så djupt. Kunskapen och känslan man tillägnar sig när man spelare på ett originalinstrument är guld värd när man sedan spelar verket på en modern flygel. Av samma skäl är det av stort värde att spela t ex Bach på cembalo.” Han poängterar att hammarflygeln inte enbart är en föregångare till de moderna instrumenten. ”Det är faktiskt ett fulländat instrument i sig självt”, säger Rolf Thorén.
Wolfgang Amadeus Mozart föddes den 27 januari 1756 i Salzburg, Österrike. Han dog i Wien den 5 december 1791 endast 35 år gammal. Under sitt korta liv hann han med att komponera över 600 större verk.
Det är helt i sin ordning att slinka in eller ut under pågående konsert. Konserten är gratis.
Varmt välkomna!