Materialegenskaper fokus för ny professor
2011-09-06Hans forskningsområde handlar om material och materialegenskaper inom såväl papper som stål. Den 1 april befordrades Fredrik Thuvander till professor i materialteknik vid Karlstads universitet.
Fredrik Thuvander har i grunden en civilingenjörsexamen i maskinteknik från Linköpings universitet och fick så småningom en doktorandtjänst vid Luleå Tekniska högskola 1994. Hans studier handlade om polymera konstruktionsmaterial och frågan var om man kan se plaster och kompositer som ett trämaterial. Det vill säga om man kan utöva samma teorier för behandling av trä som man gör för plast. 1998 disputerade han med avhandlingen "Fracture Behaviour of Green Wood - A Composite Materials Approach".
Förståelse för materialens egenskaper
- Jag forskar kring material och materialegenskaper inom papper, stärkelse, utmattning av stål etcetera. Det handlar om att beskriva hur och varför material har de egenskaper de har (att förstå materialegenskaperna) och att göra beräkningar i kombination av hållfasthet inom materialteknik.
Fredrik Thuvander kom till Karlstads universitet efter sin disputation och fortsatte med forskning först inom kemiteknik och undervisning inom bygg och maskin. Så småningom hamnade han på Avdelningen för maskin- och materialteknik där en stor del av forskningen sker i samverkan med tillverkningsindustri inom stål-, skogs- och pappersindustrin.
-Det mesta av min forskning sker i samverkan och med uppdrag från företag, säger han
Det kan vara verktygsmaterial som används i delar av en tillverkningsprocess för att exempelvis forma en produkt. Eller handla om nya materialprocesser och nya verktygsmaterial som hjälper företag att komma fram till nya framställningsprocesser av sina produkter.
Gillar verksamheter som växer
- Genom de forskningsresultat som jag och mina kollegor kommit fram till inom området metallurgi och material, har vi medverkat till företagens utveckling av stålframställningsprocesser. Upptäckten av materialdefekter till exempel har gett stålföretagen möjlighet att förbättra sin tillverkningsprocess och få en bättre slutprodukt med högre hållfasthet.
Samverkan med företag går som en röd tråd genom hans forskningsarbete både när det gäller maskinteknisk forskning och materialforskning. Nu delar han sin tid mellan Karlstads universitet och Örebro universitet där han är med och bygger upp den maskintekniska forskningen.
-Det är roligt att vara med och utveckla. Allt från handledning av doktorander till att medverka till att verksamhet växer fram som till exempel maskinteknisk forskning i Örebro. Jag drivs av att få andra människor och verksamheter att växa och gillar att undervisa.
Fredrik Thuvander kan också titulera sig pappa och när han vill ha en stund för sig själv är segling energigivande. Det händer att han tar motorcykeln mellan arbetsplatserna i Karlstad och Örebro och meka med motorer är enkelt för en värmlänning uppvuxen i Kil utanför Karlstad.
Vid Akademisk högtid den 16 september installeras han som professor vid Karlstads universitet. Den 15 september håller han sin installationsföreläsning "Material är det som definierar en tanke", 13.45-14.30, i Frödingsalen, 1B364.

