Margareta Friman ny prorektor vid Karlstads universitet
2018-04-16Margareta Friman, professor i psykologi vid CTF, Centrum för tjänsteforskning vid Karlstads universitet, blir ny prorektor för Karlstads universitet.
- Jag känner entusiasm och glädje inför mitt nya uppdrag. Det är ett privilegium att få vara med och påverka Karlstads universitets framtida utveckling, säger Margareta Friman.
I sitt nya uppdrag kommer Margareta Friman att tillsammans med rektor leda, samordna och utveckla utbildning, forskning och samverkan inom Karlstads universitet. Dessutom kommer hon i egenskap av prorektor att företräda universitetet internt såväl som externt och företräda rektor i den utsträckning som rektor bestämmer.
Margareta Friman tillträder sitt nya uppdrag den 1 juli 2018 och blir då tillsammans med Thomas Blom, professor i kulturgeografi, prorektorer för Karlstads universitet. Ledningen vid Karlstads universitet kommer då att bestå av rektor, två prorektorer och universitetsdirektör. Uppdraget som prorektor är på deltid och sträcker sig till den 30 juni 2022.
Margareta Friman är professor i psykologi och forskare vid CTF, Centrum för tjänsteforskning vid Karlstads universitet. Hon har stor erfarenhet av forskning samt av att leda och etablera stora forskargrupper. Under 2006 - 2017 var hon föreståndare för Vinn Excellence Centret Samot, the service and market oriented transport research Group. Margareta Friman är ämnesföreträdare för psykologi och har erfarenhet av programutveckling samt är lärarrepresentant i universitetsstyrelsen. Hon har haft uppdrag som ledamot i fakultetsnämnd och anställnings- och befordringsnämnd.

