Mångfald på Karlstads universitet
2011-05-20Mångfaldsdagarna anordnas varje år vid Karlstads universitet för att uppmärksamma mångfald och belysa begreppets alla sidor. Det görs bland annat genom föreläsningar, dans, meditation och workshoppar.
Mångfaldsdagarna inleddes under onsdagen med workshoppar och föreläsningar och fortsatte sedan under torsdagen med dans, meditation och rullstolsrace. Transformum var för de två dagarna fyllt av mjuka mattor, kuddar och tält. Där fanns också några utställare, bland annat Röda Korset som bjöd på mat från olika delar av världen.
Under torsdagen hölls det också uppträdanden av studenter från Musikhögskolan Ingesund.
- Det är ett väldigt trevligt initiativ och det är jättekul att vi får komma hit och spela, det vill vi göra fler gånger, berättar några av musikhögskolans studenter.
Bra föreläsningar
Under båda dagarna hölls det varierade föreläsningar. Det var allt från Brian Palmer, som har undervisat på Harvard och som talade om civilkurage till en stand-up show av morgonpassets Kodjo Akolor.
Caroline Carlsson, student på Socionomprogrammet, är nöjd med utbudet av föreläsningar.
- Det är väldigt många bra föreläsningar, just nu är vi på väg för att lyssna på prästen, Lars Gårdfeldt.
Hon tycker att dagarna är väldigt bra och viktiga, och att det är roligt att det händer mycket olika och annorlunda saker.
- Det är kul att man kan provsmaka mat, och det är väldigt fint i Transformum just nu. Så här borde det alltid se ut!





