Ksif håller öppet hus
2005-01-27Lördagen den 29 januari är du välkommen att "Hälsa på Ksif" - idrottsföreningens eget öppet hus. Det blir en heldag fylld med prova på-pass i de olika idrotterna, tävlingar och föreläsningar. Du är välkommen att träna och låta dig inspireras.
Dagen börjar klockan 10.00 och slutar 17.00. Om du under dagen passar på att köpa ditt träningskort för Ksif:s aktiviter får du en present.
Idén till "Hälsa på Ksif" kom under Saif:s, Sveriges Akademiska Idrottsförbunds, hälsoinspiratörsutbildning där fyra av Ksif:s instruktörer deltog. Syftet med utbildningen var att utbilda inspiratörer som i sina föreningar ska driva projekt som insprierar till hälsa. "Hälsa på Ksif" ingår som ett projekt i Handslaget som syftar till att informera nya studenter, personal vid Karlstads unviersitet, gymnasieelever och boende på Kronoparken om Ksif:s verksamhet.
Schema för dagen hittar du på Ksif:s hemsida.