Kau.se under lupp
2013-10-29Våren 2011 förändrades Karlstads universitets webbplats, kau.se. Stort fokus lades på vad studenterna ville ha. Flera djupintervjuer och gruppsamtal genomfördes med båda befintliga och presumtiva studenter. Där fick studenterna ge sina synpunkter på den nya webbplatsens struktur och innehåll. Något som framhölls som viktigt var att det skulle vara lätt att hitta.
- Responsen på vår webbplats har varit positiv. Besökarna tycker att vi erbjuder en tydlig struktur och ett fräscht utseende. Som ett bevis på det vann vi förra året Svenska publishingpriset i kategorin bästa utbildningswebbplats. Men en webbplats blir ju aldrig färdig. Man måste hela tiden fråga sig om vi gör rätt saker. Därför känns det rätt att nu göra en ny undersökning där våra användare får möjlighet att tala om vad som är bra och vad som kan bli bättre, säger Kina Nilsson, kommunikatör på Kommunikation och externa relationer.
Syftet med webbundersökningen på kau.se är att få en bild av hur besökarna upplever kau.se, om de hittar den information de söker och om webbplatsen motsvarar deras förväntningar. Undersökningen startar i slutet av vecka 44.
Med fler än 300 000 besök på kau.se varje månad är webben en viktig källa för information. Men hittar besökarna det de letar efter? Det ska Karlstads universitet nu ta reda på.
- Undersökningen pågår under november månad. Enkäten skickas slumpmässigt ut som ett popup-fönster med en fråga om besökaren vill delta. Vi vänder oss alltså i första hand till externa besökare på kau.se. Vi är medvetna om att det kan upplevas störande med ett popup-fönster, men det finns möjlighet att tacka nej till att svara. Vi har gjort bedömningen att det här är ett bra sätt för en webbundersökning.

