Karlstadsforskare i Aktuellt
2014-03-11I kvällens Aktuellt deltar Ulf Mellström, professor i genusvetenskap vid Karlstads universitet. Han kommenterar Aktuellts uppföljning "Korrespondenterna", som ikväll rör skönhet och skönhetsoperationer.
Aktuellt kommer att följa upp programmet "Korrespondenterna" som sänds i SVT kl. 20.00 och som handlar om skönhet och skönhetsoperationer.
- Min medverkan rör maskulinitet och mäns skönhetsoperationer, som ökat drastiskt de senaste tjugo åren. Jag kommer att kommentera ändrade relationer mellan könen och manlig fåfänga. Jag gör det utifrån min forskning kring maskulinitet och min roll som redaktör för Norma: International Journal for Masculinity Studies, en tidskrift som är förlagd hit till här Karlstads universitet, berättar Ulf Mellström.

Foto av: Maria Starrin
Ulf Mellström, professor i genusvetenskap och vetenskaplig ledare för Centrum för genusforskning, medverkar i kvällens Aktuellt.

Foto av: Maria Starrin
Ulf Mellström, professor i genusvetenskap och vetenskaplig ledare för Centrum för genusforskning, medverkar i kvällens Aktuellt.