Inspirationsdag i Örebro för lärarstudenter
2010-12-21Studenter på lärarprogrammet vid Karlstads universitet deltog i en inspirationsdag i Örebro anordnad av Svenskt Näringsliv. Temat för dagen var kompetens, entreprenörskap och samverkan i skolan.
Bakgrunden är att nu ska entreprenörskap in i skolorna. I kommande läroplaner och kursplaner blir det ökat fokus på samverkan mellan skola och arbetsliv. Men hur gör man som lärare för att leva upp till de nya kraven?
Svenskt Näringsliv bjöd in till en kostnadsfri fortbildningsdag på sex orter runt om i Sverige. Inbjudan vändes både till de som är lärare samt lärarstudenter eller studie- och yrkesvägledare inom grund- och gymnasieskola.
Samverkanskoordinatorer coachar studenter
- I vår roll som samverkanskoordinator har jag och min kollega Elisabeth Berg coachat och stöttat studenterna att hitta ett företag eller organisation att använda i sin undervisning, tipsat om hur studiebesöket kan genomföras med olika tema och gjort inspirationsdagen möjlig, säger Petra Johansson, samverkanskoordinator på Fakulteten för samhälls- och livsvetenskaper. Vi jobbar för att våra lärarstudenter skall få verktyg i sin kommande profession att arbeta med det omgivande samhället. Det står bland annat i läroplanen att för att eleverna ska få utbildning av hög kvalitet förutsätts en samverkan med arbetslivet och närsamhället i övrigt.
Amanda Odinge som går på lärarprogrammet vid Karlstads universitet och för närvarande gör sin verksamhetsförlagda utbildning i Karlstad på Hultsbergsskolan, var en av de studenter som nappade på att följa med till Örebro på inspirationsdagen.
- Jag har fått en större förståelse och insikt om betydelsen och vikten av att samverka, säger Amanda Odinge. Jag tänker mer på att eleverna ska ha möjlighet att prova på egna idéer och framför allt att ge eleverna mod att våga prova. Jag tar med mig visdomsorden som en föreläsare sa idag om modet att våga: Motsatsen till att lyckas är inte att misslyckas utan att inte ha vågat prova.

