Indiens ambassadör besökte Karlstads universitet
2011-09-07Visst är det bra i Karlstad. Men att tillbringa en del av studietiden i Indien kan ge helt andra insikter. Något som bland annat många lärar- och sjuksköterskestudenter kan vittna om.
- Det är mycket roligt att höra om era upplevelser och erfarenheter. Nu har Indien fått många nya ambassadörer, säger Indiens ambassadör Ashok Sajjanhar med ett leende, efter att ha träffat några lärarstudenter från Karlstads universitet.
Karlstads universitet har lång erfarenhet av internationell verksamhet. Ett exempel är alla de lärarstudenter som tillbringat delar av sin studietid på studiecentrumet Ganga Mahal vid floden Ganges i Varanasi i norra Indien. Brita Ahlenius var färdigutbildad lärare 2001. Men hon släpper inte Indien.
- Indien har gjort mitt liv rikare. Fösta gången jag var där var 1999 under mina lärarstudier. Sedan var jag tillbaka ytterligare några gånger under min utbildning, jag skrev både min C- och D-uppsats där. Jag lärde mig så mycket som jag haft användning för i mitt läraryrke och jag kan ge mina lektioner mer liv. Dessutom har jag fått vänner för livet och kommer alltid att återvända, säger hon.
Samarbete inom sjuksköterskeutbildningen
Under eftermiddagen träffade ambassadören även lärare och studenter från sjuksköterskeutbildningen, som sedan många år har ett omfattande samarbete inom både forskning och utbildning med lärosäten i Indien.
- Våra erfarenheter av samarbetet med Wardha i Indien är att det är mycket stimulerande och lärorikt för både lärare och studenter, säger Agneta Danielsson, universitetsadjunkt i omvårdnad. Sjuksköterskor i Inden och Sverige har mycket mera gemensamt än man kan tro. Många av de problem som man upplever i yrkesrollen är desamma även om den yttre miljön och tillgången på resurser kan variera.
För närvarande är två sjuksköterskestudenter från Wardha i Indien här på Karlstads universitet. Arati Raut och Rachana Jose har valts ut som utbytesstudenter utifrån sina utmärkta studieresultat vid sin sjuksköterskeutbildning i Indien. Studenterna höll en kort presentation om sin vistelse i Sverige, där de bland annat får en inblick i åldringsvård och mödravård.



