Hallå där Sofia Wijkmark...
2008-11-20...idag är det 150 år sedan Selma Lagerlöf föddes och igår hade du slutseminarium på din avhandling om Selma Lagerlöfs gotiska noveller.
Var Selma Lagerlöf egentligen en skräckförfattare?
- Kanske inte enbart en skräckförfattare, men delvis var hon det. I hennes verk finns många typiskt gotiska inslag som dubbelgångare, gengångare och karaktärer som tappar kontrollen över sina mer mörka sidor. Gränsen mellan fantasi och verklighet upplöses ofta.
Du lyfter också upp hennes noveller i din avhandling, varför det?
- Dels beror det på att hennes mer kända verk redan har använts så mycket i forskning. Jag ville använda noveller, som det inte skrivits så mycket om tidigare. Sedan är Selma Lagerlöfs tidiga noveller från 1890-talet bra exempel på hennes gotiska författarskap. Men inslagen finns också i verk som "Gösta Berlings saga".
Har du något lästips på en av hennes noveller?
- I min avhandling tar jag upp sex av hennes noveller och ska jag välja ut en av dem så blir det "De fågelfrie".
När kommer din avhandling att vara klar och vad är det du vill komma fram till?
- Avhandlingen ska vara klar någon gång under våren 2009. Det som jag försöker visa med den är att Selma Lagerlöf kan relateras till det uppsving som den gotiska litteraturen fick på 1890-talet med verk som "Dracula" och "Dr Jekyll and Mr Hyde".
Och till sist: Hur firar du Selma Lagerlöfs födelsedag?
- Jag kommer att fira den med att fila på min avhandling om hennes författarskap, så att avhandlingen blir så bra som möjligt.

