Hallå där Simone Fischer-Hübner
2023-01-20Hallå där Simone Fischer-Hübner, professor i datavetenskap! Det händer en hel del just nu inom ditt område, cybersäkerhet. Strax före jul beviljade KK-stiftelsen medel till en svensk företagsforskarskola för cybersäkerhet (SIGS-CyberSec) som du kommer hålla i rodret för.
Stort grattis! Kan du berätta mer om vad det kommer innebära?
– Forskarskolan SIGS-CyberSec kommer starta under våren 2023, och är ett samarbete mellan Karlstads universitet, Blekinge Tekniska Högskola, Försvarshögskolan och Örebro universitet. Tillsammans har lärosätena under mer än två decennier byggt upp excellenta och internationellt ledande forskningsprofiler och kurser inom olika och kompletterande specialiseringsområden inom cybersäkerhet. SIGS-CyberSec kommer i det första intaget innefatta åtta doktorander, som alla kommer vara kopplade till varsitt företag inom branschen, bland dem Assemblin AB och KnowIt. Doktorandtjänsterna kommer att utlysas under våren. Karlstads universitet är koordinator för forskarskolan, som jag, Leonardo Martucci och Eva Glavenius ansvarar för.
Och mer saker händer; 15 december stod Karlstads universitet värd för en workshopdag inom initiativet Cybercampus Sweden, vad är detta för något?
– Vi samlade ett 40-tal cybersäkerhetsforskare, yrkesverksamma inom cybersäkerhet från industrin, myndigheter och beslutsfattare. Flera svenska aktörer, däribland myndigheter, företag och akademin, har ett gemensamt ansvar för svenskt cyberförsvar. Ansvaret omfattar inte bara dagens digitala infrastruktur, men även forskning, innovation och utbildning inom cybersäkerhet. Det finns ett behov av ett nationellt centrum för detta, där svenska universitet och forskningsinstitut samverkar med både myndigheter och den privata sektorn.
– Genom att kraftsamla flera lärosäten och institut med kompletterande expertis, kan man tillsammans lättare svara mot den snabba utvecklingen och stävja kompetensbristen inom cybersäkerhet i Sverige.
– Cybercampus Sverige kompletterar andra redan befintliga initiativ. Ett nationellt centrum för cybersäkerhet har inrättats med uppgift att samordna statliga myndigheter och den privata sektorn. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap är värd för NCC-SE, ett nationellt samordningscentrum som är knutet till det europeiska kompetenscentret för cybersäkerhet, ECCC. RISE och Vinnova har inrättat CyberNode, en innovationsnod för cybersäkerhetsbranschen. Som komplement till dessa samordningsinitiativ kommer Cybercampus Sweden att fokusera på att bedriva forskning, utbildning och innovation som stöder de andra sektorerna. Jag sitter i planeringsgruppen för Cybercampus, och i styrgruppen för CyberNode, så Karlstads universitet har en väldigt aktiv roll i det nya svenska cybersäkerhetslandskapet.
I en serie workshopar tas formerna fram för hur samverkan inom Cybercampus Sverige ska se ut. Under workshopen i Karlstad låg fokus på internationell synlighet, deltagande i EU-projekt, och hur man ska kunna erbjuda rådgivning gentemot beslutsfattare.

