Hallå där Anne-Christine Larsson Ljung, universitetsdirektör och administrativt stöd i rektorsrekryteringen…
2016-11-25… Den 7 november var sista dag att söka rektorstjänsten, är det många som visat intresse?
- Det är nästan 20 personer. Några av dem är mycket kvalificerade så det ser lovande ut. Samtidigt är det flera andra universitet och högskolor som också söker ny rektor nu, så det finns en risk att flera av de som står på vår lista även aktuella i andra rektorsrekryteringar.
Vad händer nu?
- Nu ska vår konsult Ann-Sofie Rosenberg, vid Accord Group, intervjua cirka tio personer och därefter ge rekommendationer till rekryteringsgruppen. Den 9-10 januari kommer rekryteringsgruppen att ha intervjuer med de kandidater som verkar mest intressanta. Det pågår även ett arbete med att ta fram hörandegrupper här vid universitetet. Det blir fyra grupper med representanter av lärare, övrig personal, studenter och chefer. Höranden och rådgivande val kommer att hållas i mars och i april ska universitetsstyrelsen lämna sitt förslag till regeringen som fattar beslut.
När kommer den nya rektorn att vara på plats?
- Handläggningstiden för regeringen vet vi ingenting om. Åsas förordnande går ut sista oktober, men det vore bra om den nya rektorn kunde tillträda under sommaren så att han eller hon kan vara på plats vid terminstarten.
Läs mer om rektorsrekryteringen här.

