Forskningsinstitut etablerar verksamhet i Karlstad
2012-01-23Nu startar SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut en ny verksamhet med inriktning mot tjänsteforskning och tjänsteinnovation. Kontor ska etableras på universitetsområdet i Karlstad. Satsningen backas upp av Region Värmland, Karlstads kommun och Karlstads universitet.
- Vi är mycket glada att SP har valt Karlstad med närheten till Karlstads universitet och CTF, Centrum för Tjänsteforskning, för sin etablering. SP och Tjänsteinstitutet är en viktig aktör i Sverige. Vi ser det som mycket positivt för såväl tjänsteforskningen som regionen och det behov av ökad kunskap om värdeskapande genom tjänster som finns nationellt, säger Bo Edvardsson, vicerektor vid Karlstads universitet.
Allt viktigare för näringslivet
Bakgrunden till satsningen är den stora betydelse som tjänsteproduktion och adderade tjänster till produkter spelar i Sverige. Tjänsteföretag har en viktig roll i svenskt näringsliv och tjänster för industrin blir allt mer betydelsefulla för internationell konkurrenskraft. Även offentlig sektor har ett omfattande behov av tjänsteutveckling.
Tyngdpunkten för SPs verksamhetsområde tjänster ska vara i kunskapsfälten tjänsteutveckling, tjänstemarknadsföring, tjänsteorganisation, affärsmodeller, tjänsteinnovation och med stark koppling till tjänstedesign.
- Tjänsteforskning erbjuder en spännande möjlighet för SP att utvecklas. Vi är jätteglada att starta verksamheten i Karlstad och bli en del av den breda satsning kring utveckling av tjänster som finns där, säger Maria Khorsand, VD på SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut.
Invigningen äger rum på KCCC tisdag den 24 januari.

