Ett ögonblick Susanne Walan...
2011-09-22...projektledare för science centret Kunskapsgatan som invigs tisdagen den 27 september på Karlstads universitet.
Hur går det med förberedelserna inför invigningen?
- De är i full gång. Det är saker som ska inhandlas, leveranser vi väntar på, det ska riggas och testas ...ja, det är full fart och kommer att vara så in i det sista, precis som det ska vara när man drar igång något nytt. Vi har en hel invigningsvecka (vecka 39) med aktiviteter och det känns som att läget är under kontroll. 120 personer har anmält sig till invigningen den 27 september och vi har redan mött ett stort intresse från värmländska skolor för att boka in sig på Kunskapsgatan under hösten vilket är väldigt kul.
Vad kommer gästerna att få uppleva?
- Det blir bildspel, tal och överraskningar och eftersom vårt science center är en kunskapsgata gör vi en upplevelsevandring på den för att få lite inblick över vad som erbjuds. Det blir stopp där våra, för närvarande, tre teman presenteras. Rymden: besökarna utforskar universum med ett digitalt rymdprogram, teleskop och robotar. Kriminalteknik: ett brott ligger till grund för en polisutredning och leder besökaren till det kriminaltekniska laboratoriet där det bland annat behövs hjälp med DNA- och droganalyser. Förpackningar: vid ett sammanträde på Förpackningsbolaget får besökarna möte en kund som vill beställa en förpackning till en mycket speciell produkt. Vad har man för val och vad bör man tänka på när en förpackning ska designas? Sedan avslutas invigningsprogrammet med en riktigt cool rymdflygning.
Varför startar universitetet ett science center?
- Barn har ofta ett stort teknikintresse i unga år som man tyvärr många gånger tappar på vägen till vuxenlivet. Kunskapsgatan vill visa att det går att göra teknik roligt och intressant även för ungdomar och det vill vi göra med experiment och aktiviteter kring aktuella teman i samverkan med skolor och näringsliv. Kan vi stärka teknikutveckling i regionen kan vi också forma en bättre kompetensförsörjning för framtiden.
Vad händer på Kunskapsgatan under hösten?
- Under vecka 39 och vecka 46 kommer skolklasser att besöka Kunskapsgatan, vi är så gott som fulltecknade. Det finns något enstaka pass kvar. Om lärare, representanter från kommuner och näringsliv är nyfikna kan vi ordna specialarrangemang och fortbildningsdagar. Man kan även ha företagsevent där vi testar våra aktiviteter. I oktober gör vi en liten avvikare och satsar på yngre barn och fortbildning för personal inom förskola och grundskolans tidigaste år. Då får vi besök av "Kemidraken Berta" och hennes mamma. Vår huvudsakliga målgrupp är ju annars ungdomar.
Lycka till med Kunskapsgatan!
- Tack.

