Årets Lennart Andersson Seminarium
2011-11-16Välkommen till årets Lennart Andersson Seminarium, som är det första som hålls efter hans bortgång för ett år sedan. Årets seminarium den 17 november har två delar, förmiddagen handlar om Lennart Andersson själv, hans forskning och betydelse för Karlstads universitet och på eftermiddagen föreläser professor Tim Cresswell från Royal University of London.
Minnesföreläsningar Så minns vi Lennart
Minnesföreläsningarna om Lennart Andersson handlar om hans geografiska forskning, kontext och perspektiv samt om hans betydelse för universitetsfilialen i Karlstad, högskolan och universitetet.
Tid: torsdag 17 november klockan 10.15-12.00.
Plats: Karlstads universitet, 3A 340
Lennart Andersson Memorial Lecture
Vi befinner oss i en tid då frågor om rörlighet, plats och makt är aktuellt på olika geografiska skalor, lokalt till globalt. Frågor om mobilitet, plats och makt aktualiseras i en rad olika sammanhang från krig, säkerhet, planering, turism, migration och rättviserörelser till juridik, litteratur, film, musik, med mera.
Eftermiddagens föreläsning ges av Tim Cresswell, professor i kulturgeografi vid Royal University London, och har rubriken Citizenship in worlds of mobility. Tim Cresswell är en av de framstående namnen i det som kallas det nya mobilitetsparadigmet. Hans forskning kretsar kring frågor om mobilitet, plats/rum och makt samt kulturgeografins roll i att skapa en rättvisare värld. Dessa frågor behandlas i två av hans senaste böcker On the Move. Mobility in the Modern Western World och Mobilizing place, placing mobility. Föreläsningen ges på engelska.
Professor Tim Cresswells föreläsning äger rum torsdag 17 november klockan 13:15-16:00.
Plats: Karlstads universitet, 11D-227 Erlandersalen

