Seminarium: Vem är den svenske mannen, vad gör han och vart är han på väg?
2020-10-26Vad är maskulinitet? Hur byggs och förändras maskuliniteter över tid och vilken roll spelar de för den nationella identiteten? Dessa frågor, och en rad andra, diskuteras på ett kostnadsfritt och digitalt seminarium i regi av Vetenskapsrådet torsdag 29 oktober. Medverkar från Karlstads universitet gör Ulf Mellström, professor i genusvetenskap.
Seminariet ingår i serien Offentliga samtal som låter forskare möta praktiker. Två forskare bjuds in och presenterar sina resultat kring ett aktuellt ämne, för att sedan möta praktiker i ett samtal inför publik. Syftet med seminarieserien är både att lyfta fram forskningsresultat i ett vidare sammanhang och att uppmuntra till samtal mellan forskare och andra som berörs av resultaten.
I torsdagens seminarium är de två inbjudna forskarna Helena Hill, docent i Idéhistoria och lektor i genusvetenskap, Södertörns högskola och Ulf Mellström, professor i genusvetenskap och redaktör för Norma: International Journal for Masculinity Studies, Karlstads universitet.
I panelen:
• Annika Strandhäll, riksdagsledamot och jämställdhetspolitisk talesperson (S)
• Ivar Arpi, ledarskribent på Svenska Dagbladet och författare till boken Genusdoktrinen
• Pernilla Vera, jobbar med maskulinitetsskapande och Mentors in violence-metoden (våldsprevention) i Botkyrka kommun
Moderator är Folke Tersman.
Ämnesrådet för humaniora och samhällsvetenskap på Vetenskapsrådet har utvecklat formatet tillsammans med Institutet för framtidsstudier.
I och med rådande pandemi hålls seminariet digitalt.
När: 29 oktober
Tid:10.00-12.00
Plats: Online, länk skickas till de som anmäler sig
Arrangör:Vetenskapsrådet i samarbete med Institutet för framtidsstudier
Anmälan: Läs mer om evenemanget och anmäl dig till seminariet

