Välbesökt workshop om solel
2019-12-03Workshopen som handlade om elbilsladdning samt lagring av solel, lockade ett 70-tal personer. Karlstads universitet, Interreg-projektet ecoInside och Arvika kommun arrangerade i samverkan workshopen där branschfolk delade med sig av sina erfarenheter.
- Vi blev positivt överraskade av det stora gensvaret från berörda företag och myndigheter i regionen, säger Are Kjeang, universitetsadjunkt i miljö- och energisystem. Det finns en stor kunskap om solel och lagring av densamma hos företagen kan vi konstatera. De olika föredragen följdes av flera intressanta frågor och synpunkter från auditoriet som gjorde vår workshop dynamisk och interaktiv, vilket vi är nöjda över. Vid workshopen presenterade även professor Markus Rinio den forskning som pågår i Karlstads universitets kiselsolcellsforskargrupp.
- Sverige har en betydlig högre potential för solel än vad som utnyttjas idag, säger Markus Rinio.
Solar Värmland
Forskningsprojektet Solar Värmland består av tre delar. Förutom forskning kring mer effektiva kiselsolceller har projektet även fokus på nätverkande och studie av företag i regionen som arbetar med solenergi. Den tredje huvuddelen av projektet syftar till utveckling av nya produkter och tjänster kopplat till solenergi.
- Vi genomförde en liknande workshop under 2018 och nu kommer vi att utvärdera det här tillfället för att kunna genomföra något liknande även under 2020, säger Are Kjeang. Eftersom vi har flera samverkansprojekt med näringslivet inom området så finns många gemensamma frågor som kan utgöra bas för fler workshops.
- Vi är nöjda över att utvecklingen kring säkerhetsdimensionen vid solcellsinstallationer gått framåt, och att detta inte längre ses som en lika stor frågeställning i branschen, säger Are Kjeang. Intresset för solenergi fortsätter vara starkt, och i år var det spännande att höra om nya lösningar för att effektivt ta tillvara den genererade solenergin.