Twitter på vikingatiden och penicillin av en slump på Barnens universitet
2020-10-06På universitet pågår forskning som allmänheten inte känner till. Under de senaste tretton åren har därför Karlstads universitet, som första lärosäte i landet, startat och genomfört Barnens universitet. Barnens universitet syftar till ge barn intresse för forskning och ge forskarna nya idéer i mötet med barnen.
Forskarna Jörgen Samuelsson och Torgny Fornstedt inledde höstens säsong med att berätta om mediciner som förändrade världen. De tog barnen på en resa genom tiden och besökte viktiga hållplatser som har förändrat världens sjukdomshistoria. Vissa av de allra viktigaste medicinerna som kom under 1900 talets början, upptäcktes av en ren slump, som exempelvis penicillin.
Nytt för i år
- Vi kör en hybridversion av Barnens universitet i höst, säger Susanne Walan, projektledare. Upp till 50 barn per tillfälle erbjuds att komma och vara med på plats. Samtidigt erbjuds skolor att vara med digitalt via länk. Utifrån en forskningsstudie av Barnens universitet vet vi att barnen uppskattar att komma hit, att miljön är viktig. Hybridversionen är ju en specialare i höst och det är viktigt att vi får utvärdera det. Kanske blir det succé och något vi får behålla till kommande år. Vi har ett superspännande program och hoppas att många vill vara med.
Nästa vecka kommer Nils Dverstorp och Jessica Eriksson berätta om Twitter på vikingatiden då det handlar om runor och runstenar.
Barnens universitet arrangeras under sex måndagar i oktober och november, med två tillfällen per dag. Det första är endast för skolklasser, medans det andra är för alla barn med anhöriga.



