Professor i fysik med stort intresse för förnybar och ren energi
2025-11-26Moyses Araujo är professor fysik vars forskning handlar om utvecklingen av nya funktionella material för energiomvandling och energilagring.
– Jag är en fysiker med ett starkt intresse för förnybar och ren energi, säger Moyses Araujo. I vår forskargrupp använder vi verktyg från kvantfysiken och, på senare tid, artificiell intelligens för att undersöka de fysikalisk-kemiska processerna i kondenserad materia vilket är avgörande för energiomvandling och lagring. Vårt arbete fokuserar på polymerfysik, batterimaterial för fotoelektrolys och solceller. Det övergripande målet är att designa nya funktionella material som stöder övergången till ett hållbart energisystem. Kort sagt handlar det om att förstå hur atomer kombineras för att bilda material med specifika egenskaper med målet är att skapa nya material som kan driva utvecklingen av teknologier för batterier och solceller framåt.
Ett tvärvetenskapligt forskningsområde som kombinerar fysik, kemi och teknik
– Vår forskning hjälper till att förklara hur dagens material som används i batterier, solceller och fotokatalys fungerar och skapar riktlinjer för att förbättra materialens prestanda. Inte minst designar vi helt nya material med potential att påskynda tekniska framsteg som stöder energiomställningen.
Nationell samverkan
– Vi vill integrera artificiell intelligens i våra metoder ännu mer, stärka samarbeten med kollegor nationellt och internationellt samt fortsätta fokusera på tillämpningar inom ren och förnybar energi, säger Moyses Araujo. Tillsammans med Linköpings universitet, KTH, Uppsala universitet och Umeå universitet söker vi tillgång till resurser hos NAISS, The National Academic Infrastructure for Supercomputing in Sweden. Det är en viktig resurs för vår forskning men också av stor betydelse för utbildningen och vi planerar nu för ytterligare utbildning inom vårt område på avancerad nivå.
Internationalisering
– Det är också viktigt att vi fortsätter arbetet med internationalisering, på alla nivåer, inte minst inom utbildningarna. Att var med och ytterligare utveckla vår samverkan med industri och det omgivande samhället både nationellt och internationellt är något som jag gärna vill bidra inom, säger Moyses.
Kommit den långa vägen från Brasilien via USA till Sverige
– Jag kommer ursprungligen från Brasilien och flyttade 2003 till Sverige, närmare bestämt Uppsala universitet, där jag disputerade, säger Moyses Araujo. Därefter vidare till USA för en period som postdoc vid Yale University 2011.
År 2012 återvände han till Sverige som forskare vid Uppsala universitet där han etablerade en forskargrupp med stöd av Vetenskapsrådets Young Researcher Grant. I september 2020 kom han till Karlstads universitet som docent och är från september 2024 professor i fysik. Moyes Araujo har fått flera utmärkelser, bland annat Benzeliusbelöningen från Kungliga Vetenskaps-Societeten i Uppsala, Ångströms premium och Bjurzons premium, varav den senare utmärkelsen delas ut för bästa doktorsavhandling vid Uppsala universitet.