36,5 miljoner till universitetets forskare
2026-11-04Under hösten fattar flera stiftelser som finansierar forskning sina beslut. Hittills har åtta ansökningar från forskare vid Karlstads universitet beviljats 36,5 miljoner kronor.
Vetenskapsrådet, som är Sveriges största statliga forskningsfinansiär, har beviljat medel från sina anslag för forskning om utbildningsvetenskap till projektet ”Pojkars läsengagemang. Platskänslig läsundervisning inom gymnasial yrkesutbildning”. Ansvarig för denna forskning är Stig-Börje Asplund, professor i pedagogiskt arbete vid institutionen för pedagogiska studier, och det beviljade beloppet är 3 899 000 kronor.
Även projektet ”Att främja elevers läs- och skrivengagemang: Iscensättande av skolbibliotekspolicy i språkligt heterogena grundskolor” får medel från Vetenskapsrådets anslag för forskning om utbildningsvetenskap. Ansvarig för denna forskning är Anna Lindholm, docent i pedagogiskt arbete vid institutionen för pedagogiska studier, och det beviljade beloppet är 5 174 000 kronor.
Vetenskapsrådet beviljar också medel till forskning inom utbildningsvetenskap till projektet ”Vad betyder lärarledda textsamtal för elevers litteraturläsning?”. Ansvarig för denna forskning är Michael Tengberg, professor i pedagogiskt arbete och ämnesföreträdare vid institutionen för pedagogiska studier, och det beviljade beloppet är 5 162 000 kronor.
Naturvetenskap och teknik
Vetenskapsrådet beviljar också medel från sina anslag för forskning inom naturvetenskap och teknik till projektet ”Neuro-symbolisk AI för upptäckt och utformning av fotostabila organiska halvledare”. Ansvarig för denna forskning är Moyses Araujo, professor i fysik vid institutionen för ingenjörsvetenskap och fysik, och det beviljade beloppet är 4 280 000 kronor.
Även projektet ”Utforska icke-inverterbara symmetrier med qudits” får medel från Vetenskapsrådets anslag för forskning inom naturvetenskap och teknik. Ansvarig för denna forskning är Sergej Moroz, docent i fysik vid institutionen för ingenjörsvetenskap och fysik, och det beviljade beloppet är 4 360 000 kronor.
Vetenskapsrådet beviljar också medel till forskning inom naturvetenskap och teknik till projektet ”Operatorer och metoder för randmedveten materialdistributionsbaserad topologioptimering”. Ansvarig för denna forskning är Eddie Wadbro, professor i matematik vid institutionen för matematik och datavetenskap, och det beviljade beloppet är 4 200 000 kronor.
Hälsa och undervisningsdesign
Statliga Forte, forskningsrådet för hälsa, arbetsliv och välfärd, beviljar medel till projektet ”Nya statiska metoder för effektutvärdering inom folkhälsa och epidemiologi”. Ansvarig för denna forskning är Carl Bonander, universitetslektor i statistik vid Handelshögskolan, och det beviljade beloppet är 5 000 000 kronor.
Statliga myndigheten Skolforskningsinstitutet, som verkar för att undervisning i förskolan och skolan bedrivs på vetenskaplig grund, beviljar medel till projektet ”Undervisningsdesign för AI-stödd problemlösning i matematik”. Ansvarig för denna forskning är Maria Fahlgren, docent i matematik vid institutionen för matematik och datavetenskap, och det beviljade beloppet är cirka 4 400 000 kronor.
Fler beslut kommer
Ytterligare ansökningar från forskare vid Karlstads universitet väntar på besked från forskningsfinansiärer. Beslut gällande dessa väntas senast i början av december. Vi återkommer med mer information om dem och om de enskilda forskningsprojekten som nämns ovan.