Forskning hos oss
Vi forskar ur ett beteendeperspektiv såväl som ur ett metodperspektiv. Det betyder att vi både tittar på mänskligt beteende och struktur.

Lennart Ljung disputerade januari 2012 på ”Särdrag i projekt” och forskar nu vidare tillsammans med Fil. Dr. Peter Rönnlund om vilken inverkan det förväntade projektresultatet har på hur vi driver projekt. Många projekt levererar idag inte fysiska objekt i den omfattning som gjorts tidigare utan istället sker en svängning mot mer tjänstebetonade resultat i projekten.
Våren 2015 disputerade Tomas Jansson med avhandlingen ” Agila projektledningsmetoder och motivation: varför man blir produktiv av att flytta lappar på en whiteboard”. Se Tomas presentation av avhandlingen här
