Färre talböcker i Legimus
2026-09-02Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) som ansvarar för Legimus kommer inte längre att producera alla kursböcker som talböcker. De har även tagit bort en del böcker som tidigare funnits i Legimus. Det innebär att du som använder Legimus kan komma att sakna böcker.
MTM förändrar sitt arbete med kurslitteratur eftersom allt fler förlag ger ut e-böcker som är anpassade efter den nya tillgänglighetslagen. Framöver kommer MTM i större utsträckning att hänvisa till dessa e-böcker och komplettera med anpassningar när det behövs. Dessutom rensar de ut titlar som funnits i Legimus, men som nu finns som e-bok.
Biblioteket har på grund av prissättningen och licensvillkoren inte alltid möjlighet att köpa in dessa kursböcker som e-bok. Vi hoppas att vi kommer att hitta lösningar framöver men i nuläget finns vissa böcker alltså varken som tillgänglig e-bok via biblioteket eller som talbok.
Vad innebär detta för dig som student?
Du kommer troligen att behöva läsa fler e-böcker på olika plattformar istället för att ha allt samlat i Legimus. Sök i vår katalog eller OneSearch för att se vad som finns. Det kan också hända att du behöver köpa en egen e-bok via förlagen.
Kontrollera om en äldra upplaga finns kvar i Legimus och kolla med din lärare om denna utgåva kan fungera.
Om en tillgänglig e-bok ändå inte fungerar för dig på grund av din funktionsnedsättning, så kan vi ändå beställa via MTM. Skicka då ett inläsningsförslag via formuläret på talbokssidorna.
- Läs mer om talböcker och e-boksprogram
- Läs mer om förändringarna på MTM webbplats.
Har du frågor, kontakta oss på talbok@kau.se