ALUMN I FOKUS: LAYNA SPARRI
"Jag kommer aldrig att glömma mina år i Karlstad och på Karlstads Universitet"

Namn: Layna Sparri
Utbildning och examensår: Fastighetsekonomi, 2011
Nuvarande arbetsplats: Akademiska Hus
Ålder: 30
Vad kom det sig att du valde Karlstads universitet?
Jag valde Karlstad Universitet då universitet hade bra utbud av kurser och program.
Nollningen, Hotspot-dagar och andra aktiviteter bidrar till att man har lätt för att lära känna andra studenter och även framtida arbetsgivare. Det bidrar till att universitetet känns som ett attraktivt val.
Karlstad är en mysig stad och har perfekt storlek som en universitetsstad.
Hur kommer det sig att du valde just din utbildning?
Fastighetsekonomi programmet gav möjligheten att i framtiden kunna arbeta både som Fastighetsmäklare och som Fastighetsförvaltare. Det kändes bra då jag i början inte hade bestämt mig för vad jag vill jobba med.
Efter att jag har tagit examen har jag testat att jobba både som Mäklare, Uthyrare och Fastighetsförvaltare.
Hur var studietiden?
Jag kommer aldrig att glömma mina år i Karlstad och på Karlstads Universitet. Under studietiden på Karlstads Universitet har jag skaffat mig vänner för livet, vi lärde känna varandra under nollningen och många av oss håller ihop även idag. Karlstads Universitet har skapat bra förutsättningar för studenterna att lyckas med sina studier och skapa en fin vardag.
Var det något särskilt som fastnade i minnet?
Inget som jag kommer på just nu
Vad jobbar du med idag, dvs vilka arbetuppgifter har du?
Idag jobbar jag som Fastighetsförvaltare på Akademiska Hus och förvaltar Karolinska Institutets Campus i Flemingsberg (Stockholm).
I min breda roll idag är jag en blandning av kundförvaltar, ekonom, uthyrare, teknikförvaltare, projektledare och driftledare där min huvudsakliga uppgift är att se till att allt på mitt campus fungerar. Jag har daglig dialog med kunder kring drift- och förvaltningsfrågor samt deras eventuella hyresgästanpassningar och investeringsprojekt.
Jag lägger upp underhållsplaner och driver underhållsprojekt. I min roll har jag full budget och resultatansvar för mina byggnader samt full personalansvar där jag arbetsleder 3-5 drifttekniker. Jag ser också till att omförhandla och skriva nya hyrekontrakt.
Innan jag började på Akademiska Hus jobbade jag på Locum där jag förvaltade Karolinska Universitetssjukhusets lokaler.
Jag har även jobbar som Fastighetsmäklare på Svenska Fastighetsförmedling och som uthyrare. Allt i Stockholm.
Hur förberedde studierna dig för karriären/jobbet?
Fastighetsekonomiprogrammet har gett mig en bred kunskapsgrund att stå på. Programmet består av 3 delar som jag jobbar med i mina vardag: Det är ekonomi, juridik och byggteknik.
Att ha examen från Karlstads Universitet har öppnat många dörrar när det kommer till min karriär.
Vi uppmuntrar alumner till att samarbeta med Kau i olika former, t ex att vara mentor, gästföreläsare, erbjuda studenter praktik mm. Vad tycker du om det?
Jag ser väldigt positivt på det.
När jag jobbade på Locum var jag och mina kollegor på era Hotspot-dagar. Det var en fin erfarenhet att träffa studenterna och berätta om vad de kan göra i framtiden.
Jag kan tänka mig att vara mentor om det behövs. Studiebesök osv kan också vara aktuellt. Akademiska Hus finns även i Karlstad och Karlstads Universitet finns i våra lokaler.
