Lärande och undervisning på kognitionsvetenskaplig grund, fördjupningskurs 7.5 hp
Kursen ingår i Professionsprogrammet.
Målgrupp
Målgruppen är legitimerade lärare som arbetar inom grundskolan eller motsvarande skolformer, gymnasieskolan eller motsvarande skolformer samt inom vuxenutbildningen. För att gå kursen ska du ha blivit godkänd på grundkursen, Lärande och undervisning på kognitionsvetenskaplig grund 7.5 hp.
Syfte
Kursen syftar till att deltagarna fördjupar sin förmåga att beskriva och reflektera över undervisning som vilar på kognitionsvetenskaplig grund. Vidare syftar kursen till att deltagarna fördjupar sina kunskaper i hur detta kan tillämpas i undervisning.
Innehåll
Kursen består av tre delar/moduler på 2.5 hp vardera och läses i progression.
Fördjupning i kognitionsvetenskapliga teori och modeller
Fördjupning i hur de moderna kognitionsvetenskapliga modellerna för lärande, minne, uppmärksamhet, motivation och undervisning ser ut idag.
Förståelser för evidensläget
Hur har selektionsprocessen för dessa teorier och modeller sett ut? Det vill säga, vad är evidensläget, vilka teorier har vi kunnat förkasta och på vilka grunder, och hur ser evidensläget ut för de moderna kognitionsvetenskapliga modellerna och teorierna om lärande, minne, uppmärksamhet, motivation och undervisning.
Från kognitionsvetenskap till didaktiska modeller
Hur ser försöken ut att översätta de kognitionsvetenskapliga modellerna och teorierna till didaktiska modeller som kan användas i undervisningen? Vad har vi stöd för, och vad har vi inte stöd för? Hur ska vi göra när evidensläget fortfarande är osäkert?
Efter avslutad kurs ska deltagaren
- ha fördjupade kunskaper i kognitionsvetenskaplig grund med dess centrala teorier och modeller och hur dessa kan tillämpas i undervisning med förankring i vetenskaplig grund
- ha en fördjupad insikt i hur kognitionsvetenskapliga principer och perspektiv kan skapa förutsättningar för minnesfunktioner och stärka elevers kunskapsutveckling inom olika ämnesområden
- kunna planera och utveckla undervisning utifrån kognitionsvetenskapligt perspektiv och som samtidigt kan bidra med att skapa engagerande lärmiljöer
- visa på en fördjupad förmåga att kritiskt värdera och problematisera undervisningsinsatser utifrån ett kognitionsvetenskapligt perspektiv med fokus på elevers lärande
- kunna problematisera kring olika informationsformat och hur dessa kan påverka elevers lärande. Hur stöd kan utvecklas för att minska elevers olika svårigheter i att möta och ta emot information på olika sätt.
- ha en fördjupad kunskap i elevers olika individuella kognitiva förutsättningar och behov, och därigenom kunna anpassa undervisningen.
- kunna reflektera över hur olika undervisnings- och ledarskapsstrategier i klassrummet kan kopplas till elevernas kunskapsutveckling, där samtidigt kognitionsvetenskapliga perspektiv används
- kunna se en tydlig progression i sin kunskapsutveckling jämfört med tidigare genomgången grundkurs
Genomförande
Kursen genomförs digitalt på kvartsfart under september till december 2026.
All undervisning sker digitalt och asynkront med förinspelade föreläsningar, litteratur att läsa samt instuderingsmaterial som deltagarna får ta del av. Varje modul avslutas med att deltagarna gör en mindre djupdykning i den vetenskapliga litteraturen som presenteras och diskuteras på seminarium.
I kursen medverkar Simon Skau, lektor i matematikens didaktik och Yvonne Liljekvist, professor i matematikens didaktik. Även Jimmy Karlsson som är doktorand i matematikens didaktik gör inslag i kursen. Alla tre är verksamma vid Karlstads universitet.
Anmälan
Karlstads universitet ombesörjer anmälan och Skolverket granskar samtliga anmälningar och genomför vid behov ett urval genom lottning. Kursen behöver minst 20 deltagare för att kunna starta.
- Läs Allmänna villkor om uppdragsutbildning
- Kontaktperson: uppdragskoordinator Pia Sundgren Storm, 072-454 77 60
Finansiering
Kursen är kostnadsfri och finansieras av Skolverket.