Agila projekt för spelproducenter i ny kurs på Handelshögskolan
2025-10-21– Spelbranschen är idag enorm och vi ger studenter en unik inblick i spelutveckling med fokus på agila projekt och rollen som spelproducent, säger kursansvarig John Johansson, adjunkt i företagsekonomi vid Handelshögskolan.
Kursen ”Game producer perspectives on game development” är en del av ett större utbildningspaket för den som vill bli spelproducent – alltså projektledare inom spelbranschen – och studenterna får utveckla en egen spelidé.
– Studenterna skapar en karaktär, designar en första nivå och använder sedan AI för att bygga en enkel prototyp, förklarar Johan Johansson. Vi använder spelmotorn Unity som är en av de mest etablerade i branschen och grafiken hämtas från fria resurser.
Alexander Vestin, adjunkt i informatik och gästföreläsare i kursen, har tagit fram nio grundskript som utgör spelets fundament som studenterna sedan får använda för att ta fram sin egna prototyp.
– Ett skript styr hjälten och dess rörelser, ett annat hanterar hälsa och beteende hos spelets hjälte och de andra hanterar fiender, slutboss, grafik och statistik, förklarar Alexander. I stället för att skriva all kod i ett enda skript instrueras AI att bygga utifrån en grundstruktur. Studenterna samarbetar sedan med AI för att färdigställa koden.
Syftet med kursen är att ge blivande spelproducenter en förståelse för de olika rollerna i ett spelprojekt – programmerare, grafiker, storytellers och ljuddesigners. Till skillnad från traditionell mjukvaruutveckling är spelproduktion starkt beroende av känsla och upplevelse och spelproducenten måste kunna förmedla visionen – exempelvis att spelet ska kännas skrämmande eller intensivt – och säkerställa att detta genomsyrar alla nivåer.
Inför kursen intervjuades fyra spelproducenter, två från mindre studios och två från stora aktörer. I en av de större produktionerna var 18 studios och 500 utvecklare involverade.
– Även om kursen sker i mindre skala arbetar man med samma grundprinciper, säger John Johansson. Målet är att studenterna ska lära sig att tala branschens språk och förstå processerna på en övergripande nivå. Det underlättar kommunikationen med olika team.
Kursen är ett samarbete mellan ämnena företagsekonomi, informatik och projektledning och ger studenterna en konkurrensfördel.
– Särskilt i postproduktionsfasen där prototyper tas fram för att sedan skalas upp, säger John Johansson. En producent som gått kursen kan själv bidra till att skapa klickbara prototyper – något som enligt de vi intervjuade är avgörande för att snabbt få feedback och finansiering.
Connor Barnett, utbytesstudent och speldesigner från Kanada, är en av studenterna på kursen.
– Speldesign är en väldigt nischad bransch, säger Connor. Av de många universitet som jag kollade upp så var Handelshögskolan det som stack ut och dessutom så påminner Sverige en hel del om Kanada. Spelproducenter är en viktig del i spelbranschen – de fungerar som ett klister som håller utvecklargruppen samman. Tack vare den här kursen och de metoder jag lär mig – spelproduktion, ledarskap och kommunikation – kommer jag att bli en bättre spelproducent.
Intresset för kursen har varit stort. Den ges idag på campus men kommer att erbjudas på distans från 2026.