Universitetet hyllar sina forskare
2011-09-06Skördetid innebär Akademisk högtid. I år är det ett rekordstort antal professorer som installeras vid Karlstads universitet. Det bjuds bland annat på underhållning med Rongedals i Aula Magna, så välkommen att anmäla dig till högtiden under länken nedan!
Årets festligaste högtid vid Karlstads universitet närmar sig. Nu slipar arrangörerna på de sista detaljerna. Fredag den 16 september kommer nya professorer och doktorer att välkomnas i Aula Magna, och som brukligt uppmärksammas personer för sina framstående pedagogiska insatser och samverkansinsatser. Underhållningen står Henrik och Magnus Rongedal för som tillsammans med Sällskapet CMB, Söt Likör, Mattias och Monika von Wachenfeldt bjuder på både stämningsfull och fartig underhållning på temat vatten. Universitetets dansstudenter medverkar också och allt sker under konstnärlig ledare Leif Nahnfeldts regi. När högtiden är slut i Aula Magna finns tillfälle att mingla och fika i foajén. Sedan bussas middagsgästerna vidare till Karlstad Cultural Congress Center (KCCC) där festmiddag med underhållning och dans tar vid.
- Vi fortsätter på vår inslagna väg, att ta Akademisk högtid till nya nivåer, säger Leif Nahnfeldt. Årets sammansättning av musiker och artister ska höja taket i Aula Magna några centimeter till, har vi tänkt.
Rekordstort antal professorer
I elva år har Karlstads universitet bedrivit forskning. I år kommer rekordmånga professorer att installeras. Nitton framstående forskare får ta emot sina utmärkelser under högtiden. Arton doktorer promoveras. Ett pedagogiskt stipendium inom temat internationalisering och ett stipendium för framstående samverkansinsatser kommer också att delas ut.
Akademisk högtidsceremoni
Datum: fredag den 16 september
Plats:Aula Magna, Karlstads universitet
Tid: 16.00-18.00. Platserna bör vara intagna senast 15.45.
(De gäster som är publik under högtidsceremonin behöver inte ta hänsyn till högtidsklädsel.)
Våga bli vis!
I samband med Akademisk högtid hålls årets installationsföreläsningar - intressanta föreläsningar av professorer och oavlönade docenter. Hur står det egentligen till med "Hat och kärlek i molekylernas värld"? Och "Älskar män maskiner mer än kvinnor?". 34 föreläsningar sammanlagt finns att välja mellan. Nedan finns en länk till det fullständiga programmet.
- Karlstads universitet presenterar ett smörgåsbord av intressanta forskningsområden vid årets installationsföreläsningar, säger Helena Persson och Maria Kull som samordnar högtiden och middagen. Det är ett perfekt tillfälle att ta med sig studenter, kollegor eller anhöriga för att lyssna på en forskare och bli lite klokare. Föreläsningarna hålls onsdag och torsdag, 14 och 15 september. Vi bjuder på enklare förtäring eller frukt utanför varje föreläsningssal.
Här kan du anmäla dig till Akademisk högtidsceremoni
Här finns fullständigt program för installationsföreläsningarna

foto:pressensbild

foto:pressensbild