Njut av storslagen symfoni i allhelgonahelgen
2019-10-25Under höstens enda högtid har du möjlighet att uppleva Gustav Mahlers så kallade Uppståndelsesymfoni, antingen i Brunskogs kyrka eller Karlstads domkyrka. Konserterna är ett samarbete mellan Wermland Opera och Musikhögskolan Ingesund.
Symfoni nr 2 i c-moll, som kräver både sopran- och altsolist, en stor blandad kör och en enorm orkester, fullbordades 28 december 1894. Den framfördes i sin helhet för första gången i Berlin den 13 december 1895 under Mahlers ledning. Efter Klopstocks dikt kallas symfonin ofta Uppståndelsesymfonin, men Mahler själv gav den aldrig någon titel. Med ett flitigt användande av marscher, danser och folkvisor, blottar Mahler kontrasterna och splittringen som utmärker tiden strax före första världskriget. Hans musik slits mellan glädje och sorg, tro och tvivel, extas och förtvivlan.
Ett nära samarbete med studenter
Wermland Operas orkester har sedan 2016 presenterat en serie Mahler symfoni-
ner, under ledning av chefsdirigent Johannes Gustavsson. Under allhelgonahelgen avslutas satsningen med Uppståndelsesymfonin.
- De känns jättekul att kröna den här serien med det här maffiga verket som kräver många insatser från många duktiga musiker och sångare, säger Pernilla Eduard, marknadschef vid Wermland opera. Då är det jättekul att kunna samarbeta med studenterna vid Musikhögskolan Ingesund. Vi vet att de kommer att tillföra konserten mycket och vi lär samtidigt känna dem för eventuella kommande samarbeten.
Fredag 1 november kl. 18.00, Brunskogs kyrka
Söndag 3 november kl. 18.00, Karlstads Domkyrka
Se mer information i programmet för höstens evenemang och konserter vid Musikhögskolan Ingesund.

