Steg 4: Prisma
Prisma är det ansökningssystem som används gemensamt av Vetenskapsrådet, Forte, Formas, Skolforskningsinstitutet, Naturvårdsverket och Rymdstyrelsen. Här kan forskare ansöka om bidrag och administrera beviljade projekt. Prisma utgör även ett stöd till bedömare av ansökningar till någon av de berörda finansiärerna.
Skapa ditt personkonto i Prisma
För att komma igång med Prisma måste du först skaffa ett ORCID. Prisma är ansluten till SWAMID-inloggningssystemet, vilket innebär att samma inloggningsuppgifter (KauID) som du använder för att få åtkomst till ditt universitetskonto också används för Prisma.
Om du planerar att skicka in ansökningar via Prisma bör du skapa ett personligt Prisma-konto så snart som möjligt. Du behöver bygga upp ett CV och ange publikationer för att kunna skicka in en ansökan. Detta bör göras i god till före sista ansökningsdag för ansökan. Alla forskare som deltar i ansökan måste ha sitt eget personliga konto. Projektledaren bör informera medsökande i god tid att de måste skapa sina egna Prisma-konton.
Vad händer efter att du registrerat ansökan i Prisma?
När projektledaren skickar in ansökan i Prisma blir ansökan låst och visas för organisationskontoansvarig (efter deadline) som är behörig företrädare för medelsförvaltaren. Vid Karlstads universitet är det Grants and Innovation Office som är organisationskontoansvarig. Grants and Innovation Office ansvarar för att kontrollera att den sökandes handlingar är fullständiga och diarieförda vid Karlstads universitet. Grants and Innovation Office signerar därefter ansökan i Prisma för vidare beredning hos finansiären. I de fall då den sökandes handlingar inte är fullständiga, tar Grants and Innovation Office kontakt med den sökande för att ta reda på orsaken till detta.
Beslut skickas direkt till ditt Prisma-konto. Du får ett e-postmeddelande när beslutet har fattats och är tillgängligt på kontot. Om medel beviljas måste projektledaren och medelsförvaltaren skriva under dokumentet "Godkännande av villkor" elektroniskt i Prisma.
Du kan läsa mer om handläggningsordningen av ansökningar, beslut och rapportering i Prisma till höger (dnr C 2017/957).
Organisationsutlysningar
Organisationsutlysningar tillåter endast en organisation som sökande. Utlysningen är inte synlig för den som loggar in med ett personkonto i Prisma. Den sökande projektledaren ansvarar för att i god tid kontakta organisationskontoansvarig vid Grants and Innovation Office för stöd med att initiera en ansökan inom organisationsutlysningar. Ansökan skapas i organisationens konto i Prisma.
När ansökan har initierats kan organisationskontoansvarig bjuda in projektledaren, som därefter färdigställer ansökans vetenskapliga innehåll, inklusive samtliga obligatoriska bilagor samt Intyg för externfinansiering med nödvändiga signaturer.
För att säkerställa att ansökan kan registreras i tid måste ansökan vara fullständigt färdigställd av projektledaren minst 24 timmar innan finansiärens deadline för registrering, så att organisationen hinner:
- genomföra intern granskning och godkännande (t.ex. budget, prefekt-/ledningsförankring, dvs intyg för externfinansiering)
- samt säkerställa korrekt registrering i Prisma.
Observera att endast organisationskontoansvarig kan slutligt registrera ansökan i Prisma.
Ofullständiga ansökningar eller ansökningar som lämnas in efter intern deadline kan inte garanteras bli registrerade före finansiärens deadline.
Kontakt: lotta.utterberg@kau.se