Fredagen den 13:e är en riktig olycksdag!
Idag kommer många olyckshändelser att inträffa, precis som alla andra dagar! Därför vill vi på CSR passa på att lyfta fram fredagen den 13:e som en dag att förebygga olyckor och reducera risker!

Fredagen den 13:e är en riktig olycksdag, men inte för att det är en speciell dag utan för att det är många som skadar sig varje dag, året runt i trafiken, i hemmen, på arbetsplatser, i samhället i olika händelser. Som en konsekvens av dessa kommer ca 1 400 personer att uppsöka sjukhus för behandling av sina skador och 180 kommer bli inlagda för en fallskada, vilket är den vanligaste skadetypen, men det är viktigt att komma ihåg att olyckor kan förebyggas!
Alla risker kan inte elimineras, men många kan reduceras till en hanterbar nivå och de flesta olyckor kan förebyggas och det ofta med enkla medel.
Centrum för forskning om samhällsrisker forskar om samhällsrisker och hantering av dessa och vill passa på att uppmärksamma det förebyggande arbetet.
Vill du samverka med oss i projekt eller spridning av forskningsresultat? Kontakta oss gärna!
- Vad kan du göra som privatperson?
- Tänk till om din egen krisberedskap och skadeförebyggande åtgärder i din vardag, så som brandskydd och trafiksäkerhet?
- Hur har du det med beredskapen för översvämningsrisk genom skyfall?
Fredagen den trettonde, som inträffar en till tre gånger varje år, är enligt skrock och folktro en otursdag.
Det finns exempel så långt tillbaka som under antiken om att fredag den 13 förknippades med ondska och otur. Dagen kopplas ofta samman med att Jesus Kristus korsfästes på en fredag och att de var 13 personer vid bordet under Jesus sista måltid, han och hans tolv lärjungar. Det finns även föreställningar inom flera kulturer kopplade till olika tal – ett tal som anses bringa just olycka är bland annat talet 13. Veckodagen fredag betraktades i Sverige under det förindustriella samhället som en olycksalig dag. Till exempel gav man sig helst inte ut på en vägarna under en fredag. Även i populärkulturen sammankopplas denna dag med otur i olika böcker och filmer.
Inträffar det mer olyckor under fredagen den 13 då? Nej, statistik från den svenska myndigheter och sjukvård visar att det inte sker fler olyckor än vanligt under fredagen den 13.
