Lånetider, återlämning och påminnelser
Biblioteket tillämpar automatiska omlån. Det innebär att lånetiden förlängs så länge det inte är kö på boken.

Lånetider
Alla böcker har en garanterad lånetid på 14 dagar. Om ingen reserverar boken förnyas ditt lån automatiskt max 15 gånger för studenter och övriga låntagare eller 33 gånger för personal.
BÖCKER / DVD / TIDSKRIFTER | LÅNETID |
Böcker som det INTE är kö på | 14 dagar x 15 / 14 dagar x 33 |
Böcker som det ÄR kö på | 14 dagar |
Böcker som det BLIR kö på | Inga fler automatiska omlån görs, återlämningsdatum i Mina lån gäller |
DVD - filmer | 7 dagar |
KursRef - böcker | Lånad bok ska återlämnas senast kl 23:59 samma dag. (Förseningsavgift=250:-) |
Tidskrifter | 1 dag |
Återlämningsdatum och automatiska omlån
För att se det aktuella återlämningsdatumet kan du logga in i Mina lån. Du loggar in med ditt Kau-id.
Om någon gör en reservation på boken görs inga fler omlån och du måste lämna tillbaka boken. Du får då ett mejl om detta.
När max antal automatiska omlån är gjorda får du ett mejl med meddelande att det inte kommer att gå att låna om boken fler gånger och att du måste återlämna boken. Du kan inte själv göra fler omlån.
Meddelanden skickas till den e-post som finns registrerad i "Mina lån". Saknas e-post adress skickas ett brev till folkbokföringsadressen.
E-postmeddelanden i skräpkorgen
E-postmeddelanden från biblioteket fångas ibland upp av olika spam-filter och hamnar i skräpkorgen. Se till att du tillåter e-post från biblioteket@kau.se.
Återlämning
Du lämnar tillbaka böcker i återlämningsautomaten som finns i Läsesalen på plan 2 (markplan). När biblioteket är stängt kan du lämna tillbaka böcker i återlämningslådan utanför universitetets huvudentré.
Återlämning på folkbibliotek i Värmland
I Värmland kan du lämna tillbaka boken på folkbiblioteket, men observera att boken räknas som återlämnad först när den kommer till Karlstads universitetsbibliotek och inte när du lämnar in den på folkbiblioteket. Lämna boken i tid så undviker du böter.
Detsamma gäller om du lämnar tillbaka en bok som du lånat på något av folkbiblioteken i Värmland hos Karlstads universitetsbibliotek. Boken registreras som återlämnad först när den når det utlånande folkbiblioteket och avregistreras.
Skicka tillbaka böcker
Det går även bra att skicka tillbaka böcker med post, men boken räknas som återlämnad först när den kommer till Karlstads universitetsbibliotek
Adress:
Karlstads universitetsbibliotek
651 87 Karlstad
Påminnelser och förseningsavgifter
Förseningsavgifter tas ut på reserverade böcker, Kursreferensböcker och DVD-filmer.
