Selma Lagerlöf 2018 program
Förteckning över abstracts finns på denna sida under "Dokument".
Måndag 18 juni
Plats: Karlstads universitet
11.00–12.00 Registrering (Hus 12, Entréplan)
12.00–13.00 Lunch (Hus 12, Entréplan)
13.00–13.40 Inledning (12B 150)
- Välkommen
- Henrietta Huzell, prodekan fakulteten för humaniora och samhällsvetenskap Karlstads universitet och Eva Eriksson, ordförande Selma Lagerlöfsällskapet
- ”Selma Lagerlöf i KB och i världen” Ingrid Svensson, Kungliga biblioteket
13.45–14.45 Key Note 1 (12B 150) ”Svensk litteratur på export i världen före andra världskriget: Spridningen och receptionen av Selma Lagerlöf i förhållande till andra svenska prosaförfattare”
- Yvonne Leffler, Jenny Bergenmar, Göteborgs universitet
14.45–15.15 Kaffe
15.15–16.45 Session 1 och Session 2
Session 1 (12B 257) ”Typologi, symbolik och kommunikation i Kejsarn av Portugallien”
- Chair: Erik van Ooijen (erik.vanooijen@kau.se)
- Anna Forssberg: ”Inre och yttre kommunikativ förståelse i Kejsarn av Portugallien”
- Diana Koblenkova: ”Pusjkins Postmästaren och Lagerlöfs Kejsarn av Portugallien: Till problemet med kontakter och typologiska förbindelser mellan rysk och svensk prosa under 1800-talet–1900-talet”
- Teiko Nakamaru: ”The Representation of Madness, Prophecy and the Sun in Selma Lagerlöf’s The Emperor in Portugal”
Session 2 (12B 258) ”Selma Lagerlöf och Tyskland: översättning och kulturella förbindelser”
- Chair: Anna Nordlund (anna.nordlund@edu.uu.se)
- Ann-Sofi Ljung Svensson: ”Selma Lagerlöf och den tyska kvinnorörelsen”
- Diethild Plattner: ”Frid på Jorden” – en julberättelses krigsöde: Hur Marie Franzos’ översättning förblev okänd i Tyskland till dags dato”
- Therese Korritter: ”Paul Berfs nyöversättning Die Saga von Gösta Berling”
16.55–17.55 Session 3 och Session 4
Session 3 (12B 257) ”Selma Lagerlöf och Sigrid Undset”
- Chair: Lisbeth Stenberg (lisbeth.stenberg@eriksbergs.se)
- Gunnel Becker: ”Selma Lagerlöf och katolicismen”
- Kristin Brandtsegg Johansen: ”Selma Lagerlöf og Sigrid Undset”
Session 4 (12B 258) ”Konstupplevelser och konstnärsberättelser”
- Chair: Margareta Wallin Wictorin (margareta.wallin-wictorin@kau.se)
- Anna Smedberg Bondesson: ”’En fresk av Signorelli’: Selma Lagerlöfs Antikrists mirakler som utvidgad ekfras”
- Polina Lisovskaya: ”’Tsar Ivans ögon’ och ’Memlings änglar’: Selma Lagerlöf som turist, reseskildrare och sierska”
19.30 Mingel vid Kinship Center i centrala Karlstad
Tisdag 19 juni
Plats: Mårbacka och Västanå teater
8.15–9.15 Buss till Mårbacka
9.30–10.30 Stallet, Mårbacka. Key Note 2 ”Ghostly Voices in the Author Museum”
- Johan Schimanski, Universitet i Oslo; Ulrike Spring, Universitetet i Oslo/Høgskulen på Vestlandet
10.30–10.45 Kaffe
10.45–12.00 Stallet, Mårbacka. Key Note 3 ”Dress Code: Manor House. Building and Writing Queer and Shared Spaces” / "Klädkod herrgård: Om att bygga och skriva queera gemensamheter"
- Katarina Bonnevier, MYCKET
12.00–13.00 Lunch Mårbacka
13.00–14.00 Guidning
- 13.10 Svensk guidning
- 13.20 Guided tour in English
14.30–15.00 Buss Mårbacka–Rottneros, Västanå teater
15.00–15.30 Kaffe + smörgås
15.30–16.10 Panel ”Från berättelse till berättarteater: Selma Lagerlöf och Västanå teater”
- Leif Stinnerbom, Kristian Petrov, Anna Swärdh, Sofia Wijkmark
16.30–19.30 Föreställning Anna Svärd
19.30 Middag i Berättaladan
22.00 Hemresa
Onsdag 20 juni
Plats: Karlstads universitet
9.30–11.00 Session 5 och Session 6
Session 5 (12B 257) ”Mystik, myt, folklore”
- Chair: Ann-Sofi Ljung Svensson (ann-sofi.ljung.svensson@mau.se)
- Erik van Ooijen: ”Materialitet och mysticism”
- Elizabeth Howard: ”Feminism och oralitet i Gösta Berlings saga”
- Anna Nordlund: ”Thea Sundler – en hämndgudinna på marken”
Session 6 (12B 258) ”Minne, resa, historia”
- Chair: Anna Smedberg Bondesson (anna.smedberg_bondesson@hkr.se)
- Lena Carlsson: ”Selma Lagerlöf och resekamraten: På resa med kamera”
- Pär-Yngve Andersson: ”Plats, identitet, minne: Några nedslag i Selma Lagerlöfs verk i folkomflyttningarnas tid”
11.00–12.00 Panel (12B 150) ”Nyöversättningar av Lagerlöf”
- Sarah Death, Anna Savitskaja, Holger Wolandt
- Samtalsledare: Linda Schenck (lschenck48@gmail.com)
12.00–13.00 Lunch
13.00–14.30 Workshop och Session 7
Workshop översättning (12B 257)
- Sarah Death, Linda Schenck, Polina Liskovskaya, Anna Savitskaja, Holger Wolandt
Session 7 (12B 258) ”Hemmet: komparativa, rumsteoretiska och historiografiska aspekter”
- Chair: Anna Forssberg (anna.forssberg@kau.se)
- Sara Pärsson: ”Hemmet i Charlotte Löwensköld och Anna Svärd”
- Andreas Hedberg: ”Lyckan heter hem: Regionalitet, identitet, nationen och världen”
- Tatiana Kolcheva: ”Comparative analysis of the topos ’home’ in works by Selma Lagerlöf and Leo Tolstoy”
14.30–14.45 Kaffe
14.45–15.45 Session 8 och Session 9
Session 8 (12B 257) Minipanel ”Bannlyst 100 år senare”
- Linda Schenck, Anna Nordlund, Lars Grönkvist
- Samtalsledare: Sofia Wijkmark (sofia.wijkmark@kau.se)
Session 9 (12B 258) ”Transmedialitet och mediehistoria”
- Chair: Kristian Petrov (kristian.petrov@kau.se)
- Karin Aspenberg & Margareta Wallin Wictorin: ”Bildernas språk, språkets bilder: Transformationer och estetisk-kommunikativa funktioner i Selma Lagerlöfs (serie)roman En herrgårdssägen”
- Jakob Olsson: ”Att sända ut sin röst i den svarta natten: Den egendomliga radion i Selma Lagerlöfs ’Vädjan till Amerika’”
15.45-16.15 Avslutning (12B 150)